Slime – co warto o nich wiedzieć

Slime
Slime

Jesteś rodzicem i coraz częściej słyszysz od swojego dziecka słowo slime lub glutki czy gluty? Dowiedz się więcej na ten temat i zaskocz je swoją wiedzą

Slime – skąd to się wzięło?

Gdy my dorośli byliśmy dziećmi – zabawy plasteliną, ciastoliną, masą papierową, masą solną czy po prostu farbkami i kredkami zajmowały nam mnóstwo czasu.

Teraz – jest więcej materiałów w sklepie. W związku z czym i kreatywność dzieciaków rośnie. Mogą – do swoich produkcji manualnych wykorzystywać produkty – które kilkanaście lat temu ogólnodostępne nie były. Typu kleje PVA czy płyn do soczewek. I stąd się wzięły gluty

Slime – co to?

To nic innego jak plastyczna masa domowej roboty. Rozciąga się, w zależności od upodobań jest barwna i brokatowa. Lepi się, czasami zachowuje jak ciecz, czasami jak rozciągliwa ciastolina. Można ją ugniatać, formować, rozciągać i sklejać. Skutecznie zajmuje ręce i pomaga uwolnić się od nadmiaru stresu po ciężkim dniu. Bez względu na wiek.

Dodatkowo – w szkole – nastała moda na glutki. Więc Ci, którzy robią ich więcej, fajniejszych i z różnych przepisów – zyskują szacunek grupy. Dlatego jeśli Ty też chcesz zyskać – ale w oczach swoje dziecka – dobrze żebyś była zorientowana w jego ostatnich kreatywnych poczynaniach. A jak zaproponujesz mu dodatkowe przepisy – których być może nie zna – czapki z głów przed rodzicem.

Slime – co potrzeba do zrobienia

 

Najważniejsze składniki to:

  • klej PVA – jest to klej na bazie polimeru winylowego – który rozpuszcza sie w wodzie
  • aktywatory  – czyli substancja – która sprawi – że polimerowe cząsteczki kleju zmienią swoją strukturę. Polega to na tym – że z płynnego kleju nagle pod wpływem aktywatora powstanie ciągnące się coś. Do najpowszechniej znanych i wykorzystywanych aktywatorów zalicza się:
    • kwas borowy (boraks) do kupienia w każdej aptece. Jednak ze swoje właściwości – może być stosowany przez starsze i mądrzejsze dzieciaki – lub pod nadzorem dorosłych
    • soda
    • płyn do płukania soczewek kontaktowych ( działa – bo w składzie zawiera zwykle kwas borowy. I właśnie tego składnika musicie szukać w składzie)
    • płyn do prania – równiez zawierający w składzie kwas borowy. Na pewno ma go perwoll
    • krochmal – czyli odrobina mąki ziemniaczanej wymieszanej z wodą
  • wszelkiego rodzaju dodatki w postaci barwników, brokatów i innych ozdób. Tu kreatywność dzieciaków nie ma granic

Slime – przepisy

W internecie znajdziecie naprawdę mnóstwo przepisów na slime. Od filmów na youtube, po prezentacje czy artykuły na blogach. My osobiście polecamy przepisy umieszczone na stronie mamonik. Wszystkie zostały sprawdzone, dokładnie opisane i faktycznie powstają z nich slime, o odpowiedniej konsystencji. Nie ma strachu – że zabawa nie będzie udana. Ponadto przepisy są ze składników – które zwykle większość z nas ma w domu.

Więc jeśli chcecie wiedzieć jak zrobić gluta slime albo

jak zrobić slime bez kleju i boraksu

to wystarczy po prostu kliknąć w linki 🙂

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *