Jak zidentyfikować chorobę po kolorze kataru u dziecka?

katar u dziecka
katar u dziecka

Błona śluzowa nosa może produkować wydzielinę, której kolor i gęstość jest ważnym czynnikiem pozwalającym na postawienie trafnej diagnozy u dziecka, jak i u osób dorosłych. Warto wiedzieć, kiedy katar ma podłoże alergiczne, a kiedy oznacza np. infekcję bakteryjną.

Bezbarwna wydzielina z nosa

Jeśli u dziecka zauważamy całkowicie bezbarwny katar, a wydzielina jest wodnista i bardzo obfita, najprawdopodobniej mamy do czynienia z alergicznym nieżytem nosa. Podłożem takiego schorzenia jest uczulenie na określone alergeny. Wodnisty katar dotyka z reguły alergików w sezonie pylenia silnie uczulających roślin. Pojawia się, ponieważ w organizmie uwolnione zostają mediatory stanu zapalnego, w tym popularna histamina, rozszerzająca naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, przez co znacznie zwiększa się ich przepuszczalność. Wraz z wodnistym katarem może pojawić się łzawienie i swędzenie oczu, częste kichanie i świąd nosa. Objawy te znikają w zasadzie natychmiast po ustaniu kontaktu z alergizującymi substancjami. Jeśli alergenem są roztocza kurzu domowego, to kichanie i wodnisty, bezbarwny katar mogą utrzymywać się nawet przez cały rok.

Czasem na wczesnym etapie przebiegu ostrego nieżytu nosa wydzielina może być bezbarwna i wodnista, co spowodowane jest przekrwieniem błony śluzowej nosa, ale później katar zmienia swój charakter i kolor.

Żółty katar – o czym świadczy?

U dziecka może pojawić się też żółta, a niekiedy nawet zielona wydzielina z nosa. Bardzo często w takiej sytuacji mówimy o infekcji bakteryjnej organizmu dziecka, a żółta wydzielina to wydzielina ropna, wywołana atakiem bakterii.

Eksperci z portalu https://www.medme.pl/ podkreślają jednak, że nie od razu żółty katar musi oznaczać infekcję bakteryjną. Może zdarzyć się, że wydzielina z nosa naturalnie zmienia kolor, jeśli w nosie pojawią się zanieczyszczenia. Rozróżnienie, z którym przypadkiem mamy do czynienia najlepiej pozostawić lekarzom, ale samemu można też to zdiagnozować. Jeśli dziecko w parze z żółtym, gęstym katarem ma również gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza, a katar utrzymuje się powyżej 10. dni, najczęściej będzie trzeba odwiedzić pediatrę. Niewykluczone, że konieczne stanie się podanie dziecku antybiotyków, choć powinno to być ostatecznością, ponieważ zabijają one nie tylko złe, chorobotwórcze bakterie, ale przyjazną florę bakteryjną, prowadząc do biegunek i obniżenia odporności.

Śluzowo-ropna, żółta, zielona lub żółtozielona wydzielina jest męcząca dla dziecka. Zatyka nos, nie pozwala mu swobodnie oddychać, a ponadto spływa po tylnej ścianie gardła, powodując męczący, mokry kaszel, zwłaszcza w nocy.

Co ciekawe, w przebiegu infekcji wirusowej może zdarzyć się, że początkowo bezbarwny, wodnisty katar zmieni się w żółtą, gęstą wydzielinę z nosa, co związane jest z naturalnym przebiegiem choroby oraz z obecnością komórek, które usuwają proces zapalny. Jest to zwiastun końca choroby wirusowej w takim przypadku.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *