Metoda Montessori w wychowywaniu dzieci- dlaczego warto ją poznać

metoda montessori
metoda montessori

Metoda Montessori swoją nazwę zawdzięcza jej pomysłodawczyni. Maria Montessori urodziła się we Włoszech w 1870 roku, i odeszła w 1952 roku w Holandii. Prawie całe swoje życie poświęciła badaniom nad rozwojem dzieci.

Metoda Montessori – jak to się zaczęło

Dr Montessori była prawdziwym pionierem w swojej dziedzinie, czyli pedagogice dziecięcej. Od 1900 wykładała Pedagogikę na Uniwersytecie w Rzymie. Jej ówczesne dzieła koncentrowały się wokół ustaw dla kobiet, później jednak ewoluowały w stronę całkiem nowatorskiego podejścia do wychowania dzieci. Jej sukcesy w tej dziedzinie doprowadziły ją do międzynarodowej sławy. Ponad 40 lat podróżowała po całym świecie, z wykładami na temat swojej autorskiej pedagogiki.Pedagogika Montessori pozostała powszechnie doceniona oraz uznana na całym świecie.

Metoda Montessori – podstawy teorii

Istotne teorie procedury Montessori:

-Każde dziecko rodzi się z kreatywnym potencjałem i prawdziwą gotowością poznawania świata.

-Dysponuje prawem być właściwie traktowanym.

-Stworzenie maluchowi dobrych warunków do rozwoju w szkole i w domu, pomoże rozwinąć ich naturalny potencjał.

-Dzieci muszą czuć się bez ograniczeń oraz bezpiecznie w ramach stosownych wytycznych, które pozwolą im działać w ramach ich grupy społecznej.

-Dzieci powinny zostać zaopatrzone w specjalnie dla nich przygotowywane materiały do nauki, które wspomogą im poszerzać świat a także dzięki którym zdołały poprawiać ich podstawowe umiejętności badawcze.

-Mieszanie grup wiekowych ma pomóc pociechom rozwinąć się w ich własnym tempie.

Maria Montessori, twórczyni metody wychowywania nazwaną jej nazwiskiem, twierdziła, że w dziecku najpierw trzeba wykształcić zmysły, a w następnej kolejności przejść do wykształcania intelektu. Pogląd ten jest nieprzerwanie obowiązujący i z dużymi efektami nauka Montessori stosowana jest w placówkach kształcących dzieci zgodnie z teoriami Montessori.

Taką placówką jest np. Montessori House – Prywatne Przedszkole Montessori Kraków Ruczaj, ul. Benedykta Cesarza 9, Metoda edukacji dzieci, jakiej najważniejszym aspektem jest swobodny rozwój dziecka. Nauczanie dopasowane jest do osobistego tempa rozwoju malucha. Maria Montessori sądziła, że kluczowym tematem jest wspieranie przez pedagogikę spontaniczności i twórczości dzieci.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *