Puzzle – świetny prezent na każdą okazję.
|Puzzle – zabawka, przy której ciekawie i twórczo spędziłyśmy wiele godzin w dzieciństwie. Zabawka – która równie mocno pochłania nasze dzieci i po którą chętnie sięgamy w sklepie, przypominając sobie jaką frajdę mieliśmy z tworzenia czegoś nowego.Do dziś pamiętam tą radość i dumę z siebie – gdy udało mi się ułożyć puzzle do końca. Z przypadkowych, nie mających większego sensu kawałków stworzyłam coś większego, pokazującego większą, logiczną całość.
Puzzle – dlaczego warto kupować je dzieciom?
Dzięki puzzlom nasze dziecko ma możliwość nabywania nowych umiejętności. Intensywnie ćwiczy odkrywanie różnic między pozornie wyglądającymi tak samo elementami. A angażuje do tego procesu 2 zmysły – zarówno wzrok jak i dotyk. Uczy się łączyć mniejsze elementy w całość – dzięki czemu uczy się że może powstać „coś” pięknego z „niczego”. Puzzle uczą także, że warto zakończyć to co się zaczęło. Że efekt jaki się osiąga po zakończeniu pracy był warty poświęconego czasu i trudu.
Puzzle – zabawka, która łączy pokolenia
Puzzle są także świetną zabawą przy której można spędzać czas z dzieckiem. I pogłębiać więż łącząca mamę z córką. Wspólne zaangażowanie i wspólne układanie puzzli to początki pracy zespołowej – tak przydatnej umiejętności w dorosłym życiu. To także sposób na twórcze spędzenie wolnego czasu z dzieckiem, pomoc w pokonaniu trudności jakie puzzle sprawiają gdy układamy je po raz pierwszy. A także utwierdzenie w przekonaniu, że ćwiczona umiejętność wychodzi coraz lepiej. Że warto ćwiczyć i powtarzać daną czynność – dzięki czemu jest się w niej coraz lepszym. Daje to wiarę dziecku że jest w stanie poradzić sobie z problemami z którymi się zmaga – wystarczy tylko, że poświęci odpowiednią ilość czasu na opanowanie nowej umiejętności
Puzzle – zalet ciąg dalszy
Składanie i rozkładanie puzzli rozwija u dziecka zdolność analizy i syntezy wzrokowej. Widzi że większa całość składa się z mniejszych kawałków oraz że pojedyncze kawałki można ułożyć w mającą sens całość. Stymuluje rozwój mózgu, pozwala na ćwiczenie spostrzegawczości, uwagi i cierpliwości, trenuje pamięć i rozwija zdolności manualne.
Puzzle – jak zachęcić dziecko?
Dlatego warto zachęcać dziecko do układania puzzli. Super jeśli samo garnie się do tej zabawy. Co jednak zrobić gdy ma opory przed układaniem puzzli. Zasada jest prosta – nic na siłę. Zmuszając dziecko do układania puzzli zniechęcimy je całkiem. Lepiej zaproponować wspólną zabawę zaczynając od puzzli z małą ilością elementów. Tak aby zabawa szybko dała oczekiwany efekt. A po zakończonej zabawie – chwalić dziecko. Podziwiać szybkość i precyzję z jaką ułożyło puzzle. Zachwycać się nad spostrzegawczością dziecka i umiejętnością łączenia elementów ze sobą. Takie pochwały pozwolą uwierzyć dziecku we własne siły i całkiem możliwe – że już po kilku takich wspólnych zabawach – któregoś dnia samo wyciągnie puzzle i zacznie układać nie czekając na Ciebie i Twoją pomoc.
Puzzle – co wybrać?
W sklepach puzzli jest do koloru i do wyboru. Od ilustracji przedstawiających ulubione postacie z bajek, po krajobrazy, zwierzęta, rośliny, portrety, mapy itp. Ja do zabawy polecam puzzle CzuCzu. Dla mnie to royce royce wśród puzzli.
Puzzle CzuCzu
Po pierwsze za wykonanie. Są zrobione bardzo precyzyjnie. Dziecko nie ma większych problemów z dopasowaniem elementów do siebie. A jeśli się pomyli – bez trudności rozłączy połączone puzzle. Ponadto puzzle czuczu są wykonane z trwałego materiału. Pojedyncze elementy układanki są twarde, nie wyginają się. Są tez odporne na ślinienie i gryzienie (to akurat test przeprowadzony przed roczne dziecko w trakcie ząbkowania). Pomimo maltretowania puzzla przez 5 minut – póki nie zauważyłam co się dzieje – przeżył i nadal można go używać układając całość. Powiem szczerze taki test mało które puzzle przeżywają, a co dopiero wychodzą bez szwanku.
Po drugie. Rysunki na puzzlach. W zależności od wieku dziecka są to ulubieńcy z zagrody czy oceanu, albo w przypadku większych dzieci mapa całego świata ze zwierzętami żyjącymi na kontynentach. Te ilustracje stymulują dziecko do zadawania pytań, poznawania świata, dociekania. W sposób łatwy i przyjemny przyswaja nową wiedzę oraz dowiaduje się coraz więcej o otaczającym je świecie. Dzięki temu czas spędzony na zabawie jednocześnie poszerza jego horyzonty. A tego przecież każda mama pragnie dla swojego dziecka.