Alergia na proszek do prania w pytaniach i odpowiedziach

Alergia na proszek
Alergia na proszek

Alergia na proszek do prania pojawia się coraz częściej i dotyka coraz większej liczby osób.  Dlatego warto o niej wiedzieć więcej. I znać odpowiedzi na najważniejsze pytania

Alergia na proszek do prania – Jakie składniki proszków najczęściej wywołują alergie ?

Najczęściej uczulamy się na środki zapachowe i konserwujące. Bardzo często wybierając jakiś proszek do prania i inne środki czystości kierujemy się ich wyglądem, kuszącym zapachem, atrakcyjnym opakowaniem. Im bardziej coś jest kolorowe, tym chętniej po to sięgamy. Ale to właśnie takie produkty mają największe szanse na sprowokowanie niepożądanych objawów.

Alergia na proszek do prania  -Czy dokładne czytanie etykiet może nas zabezpieczyć przed kupnem nieodpowiedniego produktu?

Oczywiście, że tak, pod warunkiem, że nie kupujemy tylko oczami. Informacja umieszczona na konkretnym produkcie, mówiąca wyraźnie, że nie zawiera on konserwantów i środków zapachowych to dla alergika bardzo cenna informacja. Jeszcze lepiej, kiedy możemy przeczytać na etykiecie, że dany kosmetyk, czy proszek jest szczególnie polecany dla posiadaczy skór wrażliwych i alergicznych. Takich produktów jest już coraz więcej, co cieszy dermatologów i alergologów, ale niestety, często są one omijane przez konsumentów, bo wydają im się, na pierwszy rzut oka, mało atrakcyjne.

Jakie są najczęstsze objawy takich uczuleń?

Najczęstsze to świąd, rumień, wysypka na skórze, objawy pokrzywkowe. Mogą też objawiać się poprzez zapalenie spojówek, katar i kaszel pochodzenia alergicznego. Wysypka przy uczuleniu na proszek pojawia się najczęściej tam, gdzie skóra ma kontakt z ubraniem. W okolicach kolan i łokci bywa ona delikatnie zaczerwieniona. Jeśli wśród objawów pojawiają się duszność i obrzęk, może to już niebezpieczne dla zdrowi. Potrzebna jest szybka wizyta u lekarza.

Alergia na proszek do prania – Co można zrobić samemu, aby te słabsze objawy złagodzić?

Przede wszystkim trzeba natychmiast odstawić źle tolerowany produkt, jeśli oczywiście domyślamy się, co spowodowało uczulenie. Należy też oczyścić skórę, w tych miejscach, w których doszło do kontaktu z alergenem, warto łyknąć wapno lub tabletkę leku pzeciwalergicznego. Objawy skórne można też złagodzić specjalnymi maściami , które można kupić bez recepty.

Czy alergie u małych dzieci są bardziej niebezpieczne niż u dorosłych? Jakie są najczęstsze objawy?

Zdecydowanie tak! A to choćby z tego prostego względu, że alergen zwykle działa na procentowo większą powierzchnię, co z kolei powoduje gwałtowniejsze objawy. No i możliwości leczenia są bardziej ograniczone, gdyż nie wszystkie leki można stosować u małych dzieci. Pierwszym objawem reakcji alergicznej może być skaza białkowa, czyli rumień na policzkach. U starszych zaczerwienienia w zgięciach łokciowych i podkolanowych. Należy też zwrócić uwagę na zachowanie malucha, który na skutek uczulenia staje się rozdrażniony, niespokojnie śpi i często się drapie, nawet przez sen.

Alergia na proszek do prania  – Na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie proszków i płynów?

Zarówno w przypadku noworodków jak i dorosłych alergików nadwrażliwych na substancje chemiczne zawarte w domowych środkach czystości, należy korzystać z produktów, które posiadają wysokiej klasy recepturę. Najczęściej posiadają one subtelny zapach, który nie wywołuje odczynów alergicznych – zarówno skórnych, jak i ze strony układu oddechowego.Młode mamy kupując proszki dla dzieci powinny sprawdzić, czy produkt jest przeznaczony dla dzieci i czy posiada odpowiednie atesty, np. Instytutu Matki i Dziecka lub innych organizacji. Ponadto wszelkie ubranka powinny być po praniu bardzo starannie płukane w wodzie bez dodatków zapachowych, czy zmiękczających.

Alergia na proszek do prania  – Zasady właściwego prania:

• używaj detergentów z małą zawartością fosforanów ( low phosphate, phosphate free, „nie zawiera fosforanów”) o dużym stopniu biodegradacji
• pierz najwyżej w temperaturze 60 C, bez prania wstępnego
• unikaj ubrań, które należy prać chemicznie, niech cię nie zmyli nazwa „pralnia ekologiczna”
• pierz, gdy pralka jest wypełniona zgodnie z instrukcją
• nie wsypuj większej ilości proszku niż to podano na opakowaniu, bo wcale nie poprawia jakości prania
• tylko bardzo zabrudzoną bieliznę pierz w proszku z wybielaczem optycznym

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *