Suplementy diety – warto wspomagać odchudzanie?

Suplementy diety
 

Suplementy diety – warto wspomagać odchudzanie? Przed ciążą miałaś świetną figurę. Najbliżsi, znajomi niejednokrotnie zachwycali się tym jak świetnie wyglądasz. Postanowiłaś zostać matką. I nagle wszystko zmieniło się nie tylko w twoim życiu, ale i ciele. Niechciane kilogramy pozostały po ciąży i coraz ciężej jest ci z nimi walczyć. Idziesz do sklepu, apteki i widzisz na półkach mnóstwo produktów w formie tabletek, kapsułek, herbatek na odchudzanie. I zadajesz sobie pytanie – warto po nie sięgnąć czy też nie?

Suplementy diety – co to takiego?

Zgodnie z definicją suplementy diety są to produkty, których zadaniem jest uzupełnienie normalnej diety. Co to oznacza? Produkty te przeznaczone są dla osób, które w swojej diecie nie dostarczają wszystkich niezbędnych do funkcjonowania składników żywności np. witamin czy substancji mineralnych.

Suplementy diety – z czego się składają?

Suplementy diety nie mogą zawierać składników, które nie występują w normalnej diecie, a musimy zdać sobie sprawy , że omawiane preparaty na odchudzanie głównie na nich właśnie bazują.

Jeszcze kilka lat temu standardem było, że w tego typu produktach spotykaliśmy

  • efedrynę – składnik typowo leczniczy powodujący znaczny wzrost ciśnienia tętniczego, kołatanie serca i nadpobudliwość
  • sibutraminę mającą podobne skutki uboczne.

Aktualnie standardem jest synefryna – występująca w wyciągu z gorzkiej pomarańczy, która zgodnie z opinią Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych nie powinna znajdować się w tego typu produktach.

Skąd się to bierze?

Do chwili obecnej państwo nie sprecyzowało listy składników które są dozwolone i niedozwolone w suplementach diety. Importer lub producent aby wprowadzić dany produkt do obrotu musi powiadomić o tym fakcie Głównego Inspektora Sanitarnego. Nie musi jednak czekać na stanowisko GIS-u. Po przedłożeniu powiadomienia może produkt sprzedawać. Warte również podkreślenia jest fakt, że Główny Inspektor Sanitarny produktu nie bada, a jedynie może zażądać od przedsiębiorcy opinii jednostki naukowej potwierdzającej, że dany suplement diety nie spełnia kryterium produktu leczniczego.

Suplementy diety – warto?

Należy się zatem zastanowić czy warto jest wydać te 50-100zł na kapsułki, które zamiast pomóc mogą nam zaszkodzić. Czy nie lepiej po prostu ograniczyć spożywanie słodyczy i darować sobie ten kawałek ciasta do kawy?

Autor: Taoni

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *