Określ swój typ cery i wybierz idealny krem do twarzy!

typ cery
 

Dobre kremy do twarzy potrafią kosztować naprawdę dużo. Warto jednak zainwestować w tego rodzaju kosmetyk, ponieważ to podstawa w codziennej pielęgnacji twarzy. Istotną kwestią jest dopasowanie kemu do indywidualnego typu cery, aby jak najlepiej spełniał swoje funkcje. Dowiedz się jak określić rodzaj cery i odkryj najlepszy dla siebie krem do twarzy.

Określ swój typ cery

Możemy wyróżnić cztery główne rodzaje cery: normalną, mieszaną, suchą i tłustą. Dodatkowo każda z nich może zmagać się z nadwrażliwością czy pękającymi naczynkami.

1. Cera normalna. Stwarza najmniej problemów, jednak występuje dość rzadko – głównie u dzieci. Wraz z wiekiem zaczynają tworzyć się pewne niedoskonałości i cera zmienia się. Skóra normalna jest elastyczna, miękka, bez widocznych naczynek krwionośnych. Jej pielęgnacja nie jest skomplikowana – wystarczy stosowanie zwykłych preparatów o niedużej ilości składników. Dobrze jednak, by podczas okresu zimowego chronić ją za pomocą tłustych kremów o bogatym składzie.

2. Cera tłusta. Charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum, przez co powierzchnia skóry często się po prostu świeci. Cera tłusta przysparza swoim posiadaczkom niemało kłopotów – często pojawiają się na niej zaskórniki, krosty, wypryski, a na jej powierzchni są widoczne rozszerzone pory. Ma jednak swoje zalety – jest dobrze natłuszczona, przez co o wiele wolniej się starzeje. W codziennej pielęgnacji powinno uwzględnić się stosowanie preparatów oczyszczających, peelingów oraz kremów matujących. Stosuj produkty o lekkiej konsystencji, aby nie zatykać porów.

3. Cera sucha. Jest zupełnym przeciwieństwem cery tłustej. Charakteryzuje się suchą skórą twarzy, uczuciem napięcia i ściągania. Dodatkowo twarz szybciej się starzeje i pojawiają się na niej zmarszczki. Ta cera wymaga dogłębnego i codziennego nawilżenia za pomocą nawilżających kremów do twarzy o tłustej formule.

4. Cera mieszana. Jest połączeniem dwóch powyższych typów skóry – tłustej i suchej. Twarz dzieli się na dwa obszary – kłopotliwą strefę T (czoło, nos i brodę) oraz suchą strefę, która występuje w okolicy policzków i skroni. Z tego też względu cera mieszana jest dość trudna w pielęgnacji, niekiedy wymaga nawet stosowania dwóch różnych preparatów. Na rynku są jednak dostępne produkty do cery mieszanej, które jednocześnie nawilżają, ale i pomagają likwidować niedoskonałości.

A co, jeśli skóra jest nadwrażliwa?

Oczywiście kwestia rodzaju skóry jest nieco bardziej skomplikowana. Bez względu na typ cery mogą pojawiać się problemy z nadwrażliwością. Wtedy wskazane jest stosowanie kosmetyków hipoalergicznych. Takie preparaty nie zawierają substancji zapachowych ani barwników, a ich skład ograniczony jest do minimum. Jeśli chcesz mieć pewność, że produkt zapewni Ci idealną pielęgnację i bezpieczeństwo, wybierz krem do twarzy Vichy. Wszystkie produkty producenta są hipoalergiczne, a szeroka gama kosmetyków umożliwi dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb.

Jeśli nie masz pewności co do wyboru odpowiedniego kremu, przed jego zakupem możesz poprosić w aptece o próbkę kosmetyku. Jeśli twarz będzie dobrze na niego reagować – nie będzie się ściągać, świecić, piec itp. – to znaczy, że to produkt dla Ciebie. Pamiętaj, aby nie zmieniać często kremów do twarzy, ponieważ może to potęgować problemy skórne.

Typ cery – wybieraj krem do swojego typu

Idealny krem do twarzy powinien być dobrany do Twoich indywidualnych potrzeb. Nie możesz kierować się poleceniem mamy czy koleżanki, ponieważ wasze typy cery mogą znacznie się różnić. Jeśli masz problem z doborem idealnego kremu, udaj się po poradę do kosmetyczki, która pomoże określić typ cery i jej problemy.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *