Konturowanie twarzy i modelowanie twarzy makijażem. Zobacz, jak konturować twarz i nakładać bronzer!

Konturowanie twarzy
Konturowanie twarzy

Konturowanie twarzy makijażem to czynność, którą uważa się za niezbędną przy wykonywaniu profesjonalnego makijażu. Nie oznacza to jednak, że modelowania twarzy nie możemy wykonywać samodzielnie i to przy codziennym makijażu. Wystarczy odpowiedni zestaw do konturowania twarzy, by wyszczuplić twarz lub nadać jej bardziej wyrazistych kształtów. Podpowiadamy zatem, jak konturować twarz i gdzie nakładać bronzer oraz inne kosmetyki, by uzyskać odpowiedni efekt!

Twarz owalna, czyli idealne kształty twarzy

Idealnym kształtem twarzy, do którego powinnyśmy dążyć przy wykonywaniu makijażu, jest owal. Taki efekt jest nam w stanie zapewnić aplikacja odpowiednich kosmetyków do konturowania w kilku ważnych miejscach na twarzy. W modelowaniu chodzi przede wszystkim o to, by nadać twarzy trójwymiarowego wyglądu poprzez cieniowanie bronzerem, rozświetlaczem i różem do policzków. Taki sposób makijażu jest w stanie zbliżyć nas do ideału, czyli owalnego kształtu twarzy.  Wbrew pozorom nie jest to trudny zabieg, zaś jego efekty mogą nas naprawdę zaskoczyć! Widoczne jest to szczególnie na fotografiach, gdyż konturowanie twarzy można uznać za zabawę ze światłem. Dzięki konturowaniu możemy bowiem sprawić, że nasz nos będzie wydawał się szczuplejszy, a nasze kości policzkowe będą wyraźnie podkreślone.

Konturowanie twarzy – jaki zestaw kosmetyków

Bronzer i rozświetlacz to dwa podstawowe kosmetyki, które powinny znaleźć się w naszym posiadaniu, jeśli poważnie podchodzimy do zadania modelowania twarzy.  Można do tego również dołączyć róż do policzków, ten jednak nie pasuje każdemu. Najważniejsze jest to, by trzymać się jednej podstawowej zasady cieniowania: rozjaśniamy to, co chcemy uwydatnić, natomiast przyciemniamy te mankamenty, które chcemy ukryć lub optycznie zmniejszyć.

Jak nakładać bronzer?

 • Aplikacja tego kosmetyku jest zależna przede wszystkim od jego konsystencji. Bronzer w kremie rozcieramy za pomocą gąbeczki lub palców. Natomiast ten w postaci pudru nakładamy cienkim pędzelkiem, by następnie rozetrzeć i zatrzeć granicę dużym, miękkim pędzlem.
 • Najlepsze efekty przy cieniowaniu przynosi bronzer w kompakcie np. L’Oreal, Glam Bronze Duo Powder – jego aplikacja jest zdecydowanie łatwiejsza niż kosmetyku w kremie.
 • Bronzer bardzo dobrze sprawdza się przy zmniejszaniu zbyt wydatnych policzków oraz podkreślaniu kości policzkowych.
 • Aby ułatwić sobie aplikację pudru brązującego możemy ułożyć usta w kształt dzióbka.
 • Jeśli nasz nos jest zbyt szeroki, możemy go wymodelować nakładając bronzer za pomocą cienkiego pędzelka po obu stronach nosa (od skrzydełek nosa i kierując się ku górze).
 • Jeśli natomiast chcemy optycznie skrócić nos, należy nałożyć odrobinę produktu do cieniowania na chrząstkę.

Konturowanie twarzy – gdzie nakładać rozświetlacz?

Rozświetlacza używamy na środkowej części czoła, w miejscu pomiędzy nosem a górną wargą oraz na podbródku. Możemy rozświetlić także skronie oraz okolice oczu.

Gdzie nakładać róż do policzków?

 • Różu zdecydowanie nie powinny stosować osoby o wydatnych policzkach – ten kosmetyk podkreśli je jeszcze bardziej i sprawi wrażenie pełniejszej twarzy.
 • Może nie sprawdzić się też u tych z nas, które zmagają się z cerą naczynkową – sprawi, że zaczerwienienia będą bardziej widoczne.
 • U pozostałych pań, odpowiednio użyty róż, przyniesie efekt młodej i wypoczętej twarzy. W takim przypadku należy nakładać go bezpośrednio na wysokości kości policzkowej.

Konturowanie twarzy a kształt twarzy

Cała trudność cieniowania polega na tym, że twarz każdej z nas jest inna i wymaga indywidualnego podejścia.

 • Twarz owalna. Właściwie nie wymaga konturowania, gdyż jest bardzo proporcjonalna. Jedyne co można podkreślić to kości policzkowe. Jeśli lubisz podkreślać swoje policzki użyj różu, natomiast jeśli są wystarczająco uwydatnione rozprowadź bronzer. Zacznij od miejsca, z którego wyrasta ucho, przesuwając pędzlem do konturowania ku kącikowi ust. Rozświetlacz nałożony na środku czoła, czubku nosa, nad górną wargą i podbródku nada natomiast twarzy świeżego wyglądu.
 • Twarz okrągła. Aby wydłużyć oraz nieco wyszczuplić twarz, nałóż bronzer na linię żuchwy oraz na czoło tuż przy linii włosów. Podobnie jak w wypadku twarzy owalnej, zastosuj rozświetlacz oraz podkreśl kości policzkowe.
 • Twarz podłużna. Wysokie i szerokie czoło możesz zamaskować cieniując twarz bronzerem tuż przy linii włosów. Natomiast, rozświetlacz na żuchwie optycznie skróci twarz.
 • Twarz kwadratowa. Bronzerem przyciemnij boki czoła i wystające kości żuchwy, zaś rozświetlacz nałóż na czoło, nos oraz policzki.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *