Ile kosztuje wyprawka dla niemowlaka?

wyprawka dla niemowlaka
wyprawka dla niemowlaka

Zakupy dla noworodka to spory koszt. Wiele zależy oczywiście od nas samych – część rzeczy dla dziecka może być używana lub pożyczona od bliskich, jak na przykład wózek. Same środki higieniczne to jednak spory wydatek, a jeśli pokusimy się o artykuły z wyższej półki, koszt wyprawki może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Wyprawka dla niemowlaka – skąd wziąć na nią pieniądze?

Wyprawka dla niemowlaka w momencie jego przybycia do domu to prawie 2000 złotych. Następnie należy pamiętać o comiesięcznych wydatkach na ubranka i środki czystości.

Krytykowane jednorazowe becikowe zmienia się aktualnie w regularne, comiesięczne świadczenia. W zależności od sytuacji może wynieść nawet 1000 złotych miesięcznie, co wydaje się być kwotą zadowalającą.

Faktem jednak jest, że w mnóstwo przedmiotów, takich jak łóżeczko, wózek, fotelik samochodowy, ubranka i wstępny zapas pieluszek musimy zaopatrzyć się jeszcze przed przyjściem dziecka na świat. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto przez cały okres ciąży poczynić odpowiednie oszczędności. Rozwiązaniem może okazać się także pożyczka od rodziny, kredyt gotówkowy lub chwilówka. Jeśli w późniejszym okresie nie będziemy zbyt rozrzutne, powinnyśmy swobodnie spłacić dług odkładając co nieco z państwowego świadczenia.

Wyprawka dla niemowlaka:  co się na nią składa?

  1. Jeśli decydujemy się na karmienie piersią, nie wchodzą w grę koszty związane z żywieniem. Warto zaopatrzyć się jednak w witaminy i herbatki laktacyjne – to koszt około 25-120 złotych miesięcznie. Przyda się również laktator – kosztuje on około 100 złotych.
  2. Jeśli nie decydujemy się na karmienie piersią – trzeba doliczyć około 100 złotych miesięcznie na odżywki, a do tego kilkadziesiąt złotych na butelki.
  3. Jeśli chodzi o pieluszki, to ich ilość zależy od wieku dziecka. O ile noworodkowi trzeba je zmieniać nawet kilkanaście razy dziennie, to przy starszym dziecku wystarczy 6-8 dziennie. Jest to koszt 120-240 złotych miesięcznie.
  4. Akcesoria do kąpieli – wanienka i ręczniki dla dziecka to około 100 złotych. Do tego należy doliczyć kosmetyki – od kilkudziesięciu nawet do 200 złotych miesięcznie.
  5. Jeśli chodzi o ubranka, trzeba pamiętać zarówno o śpioszkach, koszulkach, skarpetkach i czapeczkach, jak i o zimowym kombinezonie, kurteczkach i bucikach na różną pogodę. Na start daje to koszt 300-500 złotych, przy czym trzeba liczyć się z tym, że ubranka dość szybko się zużyją. Warto więc popytać znajomych, czy nie mają takich rzeczy do oddania po własnym dziecku, a następnie, gdy bobas z nich wyrośnie – przekazać rzeczy kolejnej młodej mamie. O ile bieliznę zawsze kupujemy nową, to kurteczki czy buciki możemy kupić w sklepie z odzieżą używaną. Pamiętajmy jednak o porządnym wypraniu zakupionych w takich sklepach ubrań i akcesoriów.
  6. Ceny wózków wahają się od 400 do nawet 4000 złotych. Alternatywą może być bardzo wygodna chusta do noszenia dziecka – kosztuje do 200 złotych. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, lepiej jednak posiadać również wózek. Do tego fotelik samochodowy – w zależności od modelu i producenta – od kilkuset złotych.
  7. Łóżeczko i wyprawka do spania to koszt kilkuset złotych. musimy pamiętać o łóżeczku, materacyku, kołderce, kocykach, powłoczkach i prześcieradłach… Producenci kuszą bardzo atrakcyjnymi produktami, warto jednak zachować umiar i postawić na praktyczność. Koszt tych przedmiotów to minimum 300 złotych na początek. Później trzeba stale inwestować.

Podsumowując wyprawka dla noworodka w chwili jego przybycia do domu to co najmniej około 1600 złotych, jeśli zdecydujemy się na zakup tylko najpotrzebniejszych produktów. To jednak koszt na start – trzeba liczyć się z comiesięcznymi wydatkami rzędu kilkuset złotych.

Zobacz także: Organizacja chrzcin – o czym należy pamiętać

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *