Żaluzje plisowane – czy warto w nie zainwestować?

żaluzje
żaluzje

Okna to jedne z najważniejszych elementów wnętrz. Spełniają funkcje praktyczne oraz ozdobne, przy czym bardzo ważną rolę odgrywa rodzaj zastosowanej osłony. W obszarze tym pojawia się mnóstwo wariantów do wyboru – na szczególną uwagę zasługują żaluzje plisowane zwane potocznie plisami. Warto wziąć je pod uwagę, za czym przemawia szereg przesłanek.

Żaluzje – Wygodny i sprawny montaż plis

Plisy to nowoczesny i najbardziej wszechstronny rodzaj osłon okien – sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach domowych, jak i biurowych. Przypominają połączenie rolet z tradycyjnymi żaluzjami, jednakże w przeciwieństwie do jednych i drugich są o wiele wygodniejsze w eksploatacji. Przede wszystkim dlatego, że można je zamontować za pomocą specjalnych uchwytów bezinwazyjnych, nie mniej jednak nie brakuje modeli montowanych na wkręty. Nie ma tu w każdym bądź razie konieczności zakładania specjalnej kasety, jak ma to miejsce w przypadku rolet. Plisy idealnie przylegają do powierzchni okna, co pozwala zaoszczędzić sporo cennego miejsca. Ich montaż oraz demontaż są proste, w związku z czym nie ma trudności z umyciem okien. Specjalna ich konstrukcja daje poza tym pełną swobodę korzystania z okna – co ma szczególne znaczenie w przypadku okien, które są często otwierane lub uchylane.

Żaluzje – Duży wybór modeli

Plisy dostępne są w wielu wariantach, jeśli chodzi o kolorystykę, wzór, wymiary oraz kształty, a także materiał zastosowany do ich wykonania. Tak duża różnorodność stwarza niemałe możliwości aranżacyjne – zwłaszcza, że plisowane żaluzje doskonale nadają się nie tylko do okien w typowych rozmiarach oraz formach, ale również do tych niestandardowych – owalnych, trapezowych, sześciokątnych, trójkątnych itp. Także jeśli pojawia się kłopot z doborem osłon do wąskich czy wysokich okien, plisy przyjdą z pomocą.

Zróżnicowany stopień przepuszczalności światła

W zależności od zastosowanego materiału można dzięki plisom uzyskać rozmaite efekty związane ze stopniem przepuszczania światła słonecznego. Do dyspozycji kupujących są modele:

  • transparentne o dużym stopniu przepuszczalności światła,
  • zacieniające doskonale zabezpieczające wnętrze przed refleksami słonecznymi i nie przepuszczające dużych ilości światła,
  • przepuszczające światło,
  • zaciemniające pozwalające nawet całkowicie zaciemnić pomieszczenie.

Prawidłowo dopasowana pod kątem przeznaczenia danego pomieszczenia plisa przyczynia się ponadto do regulacji temperatury w zależności od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Modele zacieniające czy zaciemniające znakomicie sprawdzają się podczas upałów, natomiast żaluzje transparentne oraz przepuszczające światło są niezastąpione zimą i jesienią, kiedy ilość światła słonecznego jest mocno ograniczona.

Żaluzje – co jeszcze mieć na uwadze?

Oprócz tego do zalet żaluzji plisowanych zaliczają się:

  • możliwość przesłonienia jedynie wybranego fragmentu okna, ponieważ plisy przesuwają się od góry albo od dołu,
  • łatwość w utrzymaniu w czystości – plisy to jedyny rodzaj wewnętrznej osłony okiennej, który da się wyczyścić w całości na mokro, przy materiał, z którego plisa jest wykonana, nie ma żadnego znaczenia.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *