Eksploatacja blatów granitowych w kuchni – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

blaty
 

Blaty granitowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem – są nie tylko bardzo eleganckie, ale również trwałe, dlatego też zakupione raz wystarczą na długie lata. Jeśli również chcesz zdecydować się na taki blat do kuchni, sprawdź z nami, o czym należy pamiętać przy jego eksploatacji.

Granit jest jednym z najtwardszych kamieni wykorzystywanych w kamieniarstwie budowlanym. Tworzy się z niego takie wyroby budowlane jak krawężniki, płytki czy kostkę do układania na zewnątrz, ale doskonale sprawdza się też we wnętrzach. Ma praktycznie wszechstronne zastosowanie ze względu na swoją twardość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie kwasów występujących w kuchni, na przykład zawartych w keczupie, occie, sokach owocowych, ponadto na wysokie temperatury.

Dodatkowo także granit dostępny jest w wielu interesujących wariantach kolorystycznych, nie tylko szarościach, ale też w ciepłych odcieniach, na przykład kaszmir gold i wielu innych.

Czy blaty granitowe należy impregnować?

Dużo zależy od granitu, ale firmy kamieniarskie zalecają przeważnie zaimpregnowanie każdego granitowego blatu kuchennego. Impregnacja wykonana porządnie oraz wysokiej jakości preparatem wystarczy na długie lata.

Czy na blacie granitowym można kroić nożem?

Tak, jest to możliwe, na granicie nie pojawią się rysy, ponieważ kamień ten jest twardszy od noży. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w efekcie noże mogą się szybko stępić, dlatego lepiej używać desek do krojenia.

Jak czyścić granit?

Warto stosować delikatne środki czyszczące, bez zawartości fosforanów, na przykład płyny do mycia naczyń. Po wyczyszczeniu blat należy spłukać i wysuszyć szmatką z flaneli albo irchy, aby nadać mu piękny blask.

Czy granit może się odbarwić albo zaplamić?

Zasadniczo nie, pory granitu są bardzo małe, dlatego też większość z nich nie zmieni koloru pod wpływem wilgoci, ale jeżeli blat będzie nastawiony na działanie wody przez dłuższy czas, na przykład pół godziny, może, ale też nie musi zmienić koloru – wszystko zależne jest od granitu i impregnacji.

Czy blat granitowy może się ukruszyć?

Tak, jest to możliwe, ale tylko w wyniku uderzeń ciężkim narzędziem, na przykład młotkiem. Ukruszenia można wtedy wypełnić.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *