Stylowe rozwiązania w sam raz na mały metraż. Zobacz, jak odmienić swoje mieszkanie.

mały metraż
 

Mały metraż. Ci którzy twierdzą, że pole do popisu w kwestii aranżacji mieszkania mamy jedynie na dużym metrażu, powinni się dobrze zastanowić. W końcu o wiele większym wyzwaniem jest urządzenie niewielkiej kawalerki, która powinna być równie funkcjonalna i ciekawa jak przestrzenny apartament.

 

Mały metraż – postaw na funkcjonalność

Wyznacznikiem w aranżacji niewielkiego mieszkania powinny być praktyczne i innowacyjne rozwiązania, które sprawią, że nasze wnętrze będzie funkcjonalne i nieprzytłaczające. Kompaktowość to jedyny sposób na uniknięcie chaosu aranżacyjnego na niewielkim metrażu. O czym należy pamiętać urządzając małe wnętrza?

powierzchniach z pewnością lepiej sprawdzą się proste i nowoczesne kształty oraz jasne, nieprzytłaczające kolory. Warto pamiętać o tzw. łączniku, który scali pomieszczenie. Może być to motyw dekoracyjny pojawiający się zarówno w kuchni jak i salonie, wykorzystanie jednej faktury mebli lub nawiązania kolorystyczne.

Mały metraż  – Kolory

Nie od dziś wiadomo, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia, nie znaczy to jednak, że powinniśmy zrezygnować z żywych i energetycznych akcentów. Śnieżnobiałe mieszkanie to idealne rozwiązanie dla minimalistów ceniących sobie prostotę. Dla tych, którzy chcieliby wprowadzić nieco koloru do swojego M można zaproponować wykorzystanie kolorowego akcentu stanowiącego motyw przewodni, pozostając jednocześnie przy stonowanych beżowych, białych lub jasnoszarych kolorach ścian. Taki wyrazisty motyw (np. różowy, limonkowy czy fioletowy) można zastosować w niewielkich wnękach lub tworząc na ścianach pojedyncze akcenty np. w formie geometrycznych wzorów, dopasowując do tego dodatki znajdujące się w mieszkaniu. Oprócz kolorów na ścianach warto przemyśleć kwestię podłogi, która również powinna być jednolita i stonowana. Najlepszym wyborem się tu trwałe panele imitujące parkiet, które sprawdza się zarówno w salonie jaki i strefie kuchennej.

Mały metraż – Wąska łazienka

Tu sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana gdyż zmiana aranżacji wymaga często przeróbek hydrauliki, co wiąże się z nieco większymi kosztami. Decydując się jednak na zmianę designu całego mieszkania, warto przemyśleć kwestię pożyczki na remont, dzięki której wykonanie go odbędzie się za jednym zamachem. Jest to niekiedy jedyne rozwiązanie, które umożliwi nam wprowadzenie trwałych zmian i zaaranżowanie niewielkiej łazienki według własnego pomysłu.

Wąska i niewielka łazienka to utrapienie właścicieli mieszkań, znajdujących się w blokach. Najczęściej decydują się oni na zamianę wanny na prysznic z brodzikiem, zyskując tym samym trochę przestrzeni. W wąskich łazienkach sprawdzą się także długie, jasne zabudowy, w których znajdzie się m.in. umywalka, lustro, pralka i wszelkie niezbędne przybory kosmetyczne. Taka kompaktowa zabudowa sprawi, że nasza łazienka stanie się oazą spokoju i relaksu, a utrzymanie porządku i czystości nie będzie stanowiło problemu.

Mały metraż – mniej znaczy lepiej

Zaaranżowanie niewielkiej kawalerki wymaga nie tylko wyobraźni i kreatywności, często to także wyrzeczenia związane z pozbyciem się części mebli i innych przedmiotów, które wprowadzają chaos i nieporządek na tak małym metrażu. Jeśli nie jesteśmy na tyle kreatywni by własnoręcznie zaprojektować małe mieszkanie, możemy skorzystać z pomocy architekta.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *