Trądzik na plecach – skąd to się bierze?

Trądzik na plecach
Trądzik na plecach

Trądzik na plecach. Okazuje się, że nie tylko trądzik na twarzy jest zmorą wielu osób. Również zmiany trądzikowe zlokalizowane na plecach potrafią doprowadzić do kompleksów. Trądzik zlokalizowany właśnie na plecach o ile jesienią i zimą jest właściwie niezauważalny, o tyle potrafi uprzykrzyć życie szczególnie latem. Wtedy bowiem zwykle odsłaniamy tę część ciała, ujawniając swoje niedoskonałości. Na szczęście istnieją sposoby na to, by trądzik na plecach przestał być letnim koszmarem. Warto zająć się nim już teraz, kiedy do lata pozostało jeszcze kilka miesięcy. Jeśli poznasz przyczyny, dla których zmiany trądzikowe na plecach się pojawiają, i nie będziesz popełniać błędów latem, wówczas więcej trądziku na plecach nie doświadczysz.


Trądzik na plecach – winne hormony

Za powstawanie trądziku na plecach odpowiadają przede wszystkim hormony płciowe – androgeny. To ich nadmierna aktywność sprawia, że gruczoły łojowe zaczynają pracować w szybszym tempie, co skutkuje wzmożoną produkcją łoju. To zaś doprowadza do łojotoku, odpowiadając za zaczopowanie ujść gruczołów. W rezultacie bakterie zaczynają uwalniać enzymy, które rozkładają łój na wolne kwasy tłuszczowe, a jednocześnie odpowiadają za zapoczątkowanie stanów zapalnych.

Hormony? A może niewłaściwa pielęgnacja ciała?

Trzeba jednak mieć świadomość, że i my na powstawanie zmian trądzikowych na plecach nie pozostajemy bez wpływu. Bardzo często – znacznie częściej niż działalność androgenów – odpowiadamy za pojawienie się zmian na plecach. Winna jest temu niewłaściwa pielęgnacja ciała. Okazuje się, że już najdrobniejsze błędy skutkują powstawaniem trudnych do zwalczenia zmian skórnych.

Trądzik na plecach – Niewskazane opalanie

Niemałe znaczenie ma również nadmierna ekspozycja na słońce. Większość z nas ciągle popełnia ten sam błąd, sprawiając że trądzik – zamiast znikać – pojawia się ponownie. Nadmierne wysuszenie skóry, które ma rzekomo pomóc w likwidacji wyprysków tak naprawdę przynosi odwrotne efekty.

Ekspozycja pleców na słońce przyczynia się do nadmiernego przesuszenia skóry. To zaś stanowi sygnał dla gruczołów łojowych do wzmożonej pracy. W efekcie dochodzi do łojotoku i zatykania ujść gruczołów łojowych. Gdy dołożymy do tego wszystkiego jeszcze fakt, że martwe komórki naskórka zapychają pory, co sprzyja pojawieniu się jeszcze większej ilości zmian skórnych.

Jeśli więc chcemy mieć plecy bez skazy, pozbawione wyprysków, koniecznością jest ograniczenie czasu, który spędzamy na plażowaniu. Ogromne znaczenie ma również osłanianie pleców przed działaniem promieni słonecznych. Tutaj sprawdzi się nie tylko odzież ochronna, ale przede wszystkim kremy z wysokim filtrem. W ten sposób skóra będzie chroniona przed negatywnym oddziaływaniem promieni słonecznych, redukując do minimum szanse pojawienia się zmian skórnych.

Ważne oczyszczanie skóry

Szczególnie latem nasza skóra narażona jest na nadmierną potliwość. Wystarczy kilkanaście minut spędzonych w upale, by na plecach pojawiły się kropelki potu. Tak samo jest zresztą po intensywnej aktywności fizycznej. Pot, a przy okazji nadmiernie wydzielające się sebum stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, które bytują na naszej skórze. W takiej sytuacji trądzik jest zwykle nieunikniony.

Jeśli chcemy wyeliminować problem trądziku na plecach, trzeba pamiętać o tym, by po każdej aktywności fizycznej oraz po czasie spędzanym na ostrym słońcu, wskoczyć pod prysznic. W ten sposób zminimalizujemy prawdopodobieństwo namnożenia się bakterii. Pod prysznic warto zabrać ze sobą żel antybakteryjny, który znacznie lepiej rozprawi się z niechcianymi drobnoustrojami.

Trądzik na plecach  – Uwaga na kosmetyki do włosów

Niekiedy na plecach mamy do czynienia z trądzikiem kosmetycznym. Skąd się on bierze? Odpowiedź jest prosta – z kosmetyków, które wykorzystujemy w pielęgnacji włosów, a które spływają po naszych plecach. Wiele preparatów – w tym także szampony, odżywki i maski zawierają w swoim składzie substancje sprzyjające pojawieniu się zmian trądzikowych.

Jest jednak na to rada. Włosy należy myć w taki sposób, by ani jedna kropla nie spadła na nasze plecy. Jeśli się nie uda, wówczas koniecznością jest oczyszczenie pleców.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *