Jelita grube – jak o nie dbać

jelita grube
jelita grube

Jelita grube – zastanawiasz się jak o nie dbać  – ten artykuł pokaże Ci utrzymać jelita grube w świetnej formie przez lata

Zadbaj o jelita grube – przeżuwaj to co jesz.

Nie przełykaj dużych kawałków, gryź dokładnie i długo. Specjaliści radzą przeżuwanie wszystkiego po 30 razy – przeżuwanie jest pierwszym i ważnym etapem procesu trawienia (rozdrobnienie i dobre nawilżenie pokarmów jest potrzebne do wymieszania enzymów trawiennych z pożywieniem, co jest niezbędne dla prawidłowego przyswajania składników odżywczych przez organizm. Ślina nawilża jedzenie, ułatwiając połykanie. Jest również bogata w enzymy trawienne, które rozkładają węglowodany).

Zadbaj o jelita grube – jedz I śniadanie.

Nie zapominaj o nim, ponieważ rano wzrastają czynności wydzielnicze i ruchowe przewodu pokarmowego (zapobiegasz w ten sposób zaparciom). Wskazane jest także na około pół godziny przed śniadaniem wypić 1 szklankę wody mineralnej lub przegotowanej o temperaturze pokojowej, ewentualnie sok z warzyw czy owoców.

Zadbaj o jelita grube – stosuj dietę bogatą w owoce i warzywa

dużo oliwy z oliwek oraz ryby. Jest ona z grubsza podobna do diety śródziemnomorskiej i uważana za najzdrowszą dla jelit. Spożywanie ryb uznaje się za szczególnie zdrowe.

Zadbaj o jelita grube – nie ignoruj błonnika

w diecie. Można przyjąć, że około 80 % naszej diety powinno składać się z produktów uważanych za dobre dla jelit, a w przypadku pozostałych 20 % – hm… można oddać się swoim zachciankom. Dużo błonnika to krótszy czas trawienia, a co za tym idzie znacznie mniejsze ryzyko występowania chorób jelitowych. Według naukowców, każdy powinien spożywać ok. 35 gramów błonnika dziennie. Dzięki błonnikowi minimalizujesz ryzyko otyłości, cukrzycy drugiego typu i raka jelita grubego.

Jedz produkty zawierające błonnik.

Najlepszym źródłem błonnika są otręby (zwłaszcza pszenne), kasze (gryczana, jęczmienna), ryż brązowy, razowe pieczywo. Oprócz produktów zbożowych dobrym źródłem błonnika są: czarne jagody, maliny, porzeczki, truskawki, jabłka, gruszki, śliwki, owoce cytrusowe, marchew, pietruszka, świeży bób, seler, pomidory, sałata, kapusta biała, suche nasiona strączkowe, buraki. Najkorzystniejsze jest spożywanie tych produktów w formie surowej, nieprzetworzonej.

Zadbaj o jelita grube – Bakterie.

Na pewno dotarły do Ciebie informacje, jak ważne dla jelit, układu odpornościowego i zdrowia są przyjazne bakterie. Posiadanie ich w jelitach w dużej ilości zmniejsza zagrożenie dominacją bakterii złych, co redukuje problemy jelitowe. Wielu specjalistów od żywienia uważa, iż długotrwały brak występowania dobrych bakterii oznacza początek choroby jelitowej.

Jedz warzywa, które są źródłem prebiotyków.

Prebiotyki wędrują przez cały układ pokarmowy, a gdy dotrą do jelita grubego, przekształcają się w przyjazne bakterie. Mogą być również źródłem pożywienia dla przyjaznych bakterii zamieszkujących nasze jelita, przedłużając w ten sposób ich żywotność i aktywność. Źródłem prebiotyków są: cebula, pory, karczochy. Dlatego staraj się je jeść jak najczęściej.

Zadbaj o jelita grube – Pij dużo płynów.

Najlepiej wodę lub inne napoje niegazowane w ilości ok. 2 litrów/dziennie. Dzięki temu spożyty przez Ciebie błonnik będzie lepiej pełnił swoje funkcje w organizmie.

Ogranicz spożywanie tłuszczów, węglowodanów prostych i białek.

Dieta z dużą zawartością tych składników jest ubogo resztkowa i w wyniku niedoboru błonnika przy takiej diecie dochodzi do spowolnienia perystaltyki jelit i zalegania mas kałowych w jelicie grubym.

Zadbaj o jelita grube – Ogranicz używki

Spożywanie w nadmiernych ilościach alkoholu, kawy czy palenie papierosów jeszcze nikomu nie wyszło na zdrowie. Na pewno nie raz słyszałaś o tym jak bardzo wzrasta ryzyko różnych chorób z powodu używek. Także chorób jelita grubego.

Spraw sobie psa

najlepiej ze schroniska. Twoje dziecko będzie zachwycone, a Ty pomożesz nie tylko zwierzakowi, ale także sobie. Taki czworonożny przyjaciel zmobilizuje Was do większej, a co najważniejsze regularnej aktywności ruchowej. A jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania jelit. Masz już psa? To poświeć mu więcej czasu. Długie spacery, czy zabawy w parku czy lesie z dzieckiem i pieskiem sprawią każdemu z Was ogromną radość. Oczywiście jeśli z jakiś powodów nie możesz być właścicielem zwierzaka wystarczy, że zaczniesz więcej czasu spędzać w sposób aktywny (zalecane długie spacery).

Zadbaj o jelita grube – Nie lekceważ żadnych objawów chorobowych.

Dlatego regularnie obserwuj swój stolec. Wygląd stolca świadczy o niektórych chorobach. Stolec powinien być odpowiednio uformowany i zabarwiony. Jeśli jest on całkiem biały, jasny może sugerować uszkodzenie wątroby. Gdy jest pokryty śluzem świadczy o chorobach jelita, a z kolei twardy stolec może sugerować nieprawidłowe wchłanianie wody. Jeśli zauważysz krew w kale natychmiast zgłoś się do lekarza.

Zadbaj o jelita grube – Unikaj zaparć.

Przedłużające się problemy z regularnym wydalaniem sprzyjają chorobom jelita grubego. Mają ogromny wpływ na zwiększenie zachorowalności na raka jelita grubego.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *