Strach przed odrzuceniem – jak sobie z nim radzić w biznesie?

Strach przed odrzuceniem

Strach przed odrzuceniem.  Istnieją 2 największe bariery powstrzymujące nas od intensywnego rozwoju naszej firmy. Od działania, podejmowania ryzyka i faktycznej zmiany naszego życia. Obie te bariery tkwią w naszej psychice. Są to strach przed porażką i strach przed odrzuceniem.

Strach przed porażką to najczęstsza przyczyna niepowodzeń w dorosłym życiu. To nie porażka sama w sobie, ale strach przed nią oraz fakt, że ciągle się jej spodziewasz, paraliżują Cię i zaniżają efekty Twoich działań.

Strach przed odrzuceniem – co to?

Strach przed odrzuceniem – to obawa, że potencjalny klient, współpracownik, osoba z którą w jakiś sposób chciałabyś współpracować – na Twoją propozycje odpowie po prostu „NIE”. Strach ten jest potęgowany tym, że Twój rozmówca może być dla Ciebie niemiły, może źle odnieść się  do Twojej oferty albo po prostu skrytykować, czy nawet wyśmiać Cię.

Zasadą jest, że 80% rozmów biznesowych jakie przeprowadzisz skończy się na „NIE”. Osoby z którymi rozmawiasz będą odmawiali z tysięcy różnych powodów. Co wcale nie oznacza, że coś jest nie tak z Twoją ofertą, z Twoim produktem czy usługą.

Strach przed odrzuceniem – a słowo NIE

Ludzie mówią „NIE” kiedy czegoś po prostu nie potrzebują, nie chcą, nie mogą wykorzystać, nie mogą sobie na daną rzecz w tej chwili pozwolić, albo gdy istnieje jakiś jeszcze inny – bardzo ważny dla nich powód. Więc jeśli działasz na własny rachunek i boisz się odrzucenia, to znaczyć może że wybrałaś niewłaściwy sposób na powiększanie swoich dochodów. W pracy bardzo wiele razy spotkasz się z odrzuceniem. A każde takie doświadczenie wpłynie na Twoją samoocenę. Skaleczy Twój auto wizerunek. Sprawi, że poczujesz się źle w swojej własnej skórze i coraz częściej zaczniesz powtarzać sobie ”Nie jestem wystarczająco dobra”. Gdyby nie strach przed odrzuceniem zarabiałabyś dzisiaj 2, 5 a może nawet 10 razy więcej niż teraz.

Strach przed odrzuceniem – jak sobie z nim radzić?

Więc jak sobie radzić z odrzuceniem?? W końcu każdy kto zaczynał, przechodził przez to samo. Miał podobne uczucia do Twoich. Czy wiesz że wszyscy najlepsi sprzedawcy doszli do punktu, w którym przestali się bać odrzucenia? Podnieśli swoją samoocenę tak, że jeśli ktoś im mówi „NIE” – ich to nie boli ani nie zniechęca. Kiedy spotykają się z odmową – nie wracają jak psiak z podkulonym ogonem do samochodu.

Aby poradzić sobie z odrzuceniem, musisz zdać sobie sprawę z tego, że odrzucenie nie ma charakteru osobistego. To nie jest atak wymierzony w Twoją osobę, nie ma nic wspólnego z Tobą. Jest jak deszcz w słoneczny dzień – od czasu do czasu się po prostu zdarza. Zdaj sobie sprawę z faktu, że odrzucenie jest kwestią terenu na którym działasz. Niech spływa po Tobie słowo ”NIE” jak woda po kaczce. To po prostu jedna z reakcji ludzi, z którymi przyjdzie Ci rozmawiać. Jeśli ktoś odrzuci Twoją ofertę – ładnie i sympatycznie się pożegnaj – i przechodź do następnego klienta.

Strach przed odrzuceniem – metoda na zasadzie odwrócenia

A praktycznie – możesz zastosować następującą metodę – wielu osobom już pomogła – Ty możesz się okazać następna – czego Ci oczywiście życzę.

Zacznij po prostu uwielbiać słowo „NIE” – zmień do niego swoje nastawienie. Wyobraź sobie sytuację, w której odmowa sprawia Ci radość. A cieszy Cię ta i kolejne odmowy – ponieważ, im więcej odmów usłyszysz – tym szybszy będzie Twój rozwój – i Twojej firmy. Codziennie postaw sobie za cel  usłyszenie 10 – 20 razy słowa NIE. Pomyśl – im więcej masz odmów – tym więcej zarabiasz pieniędzy. Dodatkowo wraz z współpracownikami możesz zrobić konkurs – który z Was w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca usłyszy najwięcej razy słowo „NIE” podczas rozmów z potencjalnymi klientami. W ten sposób pozbędziecie się strachu przed odrzuceniem – a to w dalszej kolejności doprowadzi Was do znacznie większych dochodów.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *