Samotne matki z terenów objętych wojną apelują o pomoc

Samotne matki
Samotne matki

Samotne matki  z Ukrainy – Polska Akcja Humanitarna apeluje o pomoc dla samotnych matek z dziećmi.

Według raportów ONZ, wskutek konfliktu na wschodniej Ukrainie, ponad 2,6 miliona osób musiało opuścić swoje domy. Połowa z nich znalazła schronienie w innych rejonach Ukrainy, druga połowa wyjechała do sąsiednich krajów.

Szacuje się, że ponad 80 procent poszkodowanych w trwającym od ponad 2 lat konflikcie, to osoby starsze oraz kobiety i dzieci.

Samotne matki – pomoc PAH

Polska Akcja Humanitarna od lutego 2016 roku pomaga 100 samotnym matkom, które uciekły wraz z dziećmi przed wojną w Donbasie. PAH zapewnia im środki na zakup jedzenia, artykułów higienicznych i innych niezbędnych produktów.

Tatiana wyjechała z 10-letnim synem z Doniecka, po tym, jak ostrzelano szpital, w którym pracowała. Irina opuściła rodzinną Gorłówkę, kiedy w wyniku strzelaniny, w jej mieszkaniu wypadły okna i drzwi, a przerażony 6-letni syn zaczął się jąkać. Natalia uciekła z Jenakijewe tuż po porodzie. Rodziła w szpitalu, obok którego trwały walki. Wskutek eksplozji, w oknie, przy którym leżała, wypadła szyba. Przed odłamkami szkła osłonił ją lekarz.

Wszystkie 100 rodzin, którym od 4 miesięcy pomaga Polska Akcja Humanitarna, ma za sobą podobne przeżycia. W sumie pomoc PAH dociera do 256 kobiet i dzieci, w tym do 40 osób wymagających stałej opieki lekarskiej i/lub niepełnosprawnych. Wszyscy znaleźli schronienie przed wojną w Zaporożu i okolicznych miejscowościach, ale wciąż borykają się z wieloma trudnościami. Tylko 10 kobietom udało się znaleźć pracę, a żadna z rodzin nie otrzymuje stałej pomocy.

Samotne matki – prośba o pomoc

Wsparcie organizacji humanitarnych jest nieregularne, a państwowy system pomocy niewydolny. Około 40 procent osób, którym pomaga PAH, nie otrzymuje rządowego wsparcia przeznaczonego dla uchodźców wewnętrznych – głównie z przyczyn biurokratycznych. Bardzo pomocni są sąsiedzi, ale z oczywistych względów ich pomoc również jest niewystarczająca. Pomimo trudnej sytuacji, wiele kobiet angażuje się w działalność na rzecz nowo przybywających uchodźców. Jak mówi Irina: Dzięki naszym działaniom, coraz więcej organizacji i osób dowiaduje się o problemach i potrzebach uchodźców wewnętrznych i coraz więcej organizuje różnego rodzaju wsparcie. A nam jest łatwiej, kiedy możemy się zająć czymś pożytecznym, zamiast pogrążać się w smutku.

Samotne matki – jak pomóc?

Polska Akcja Humanitarna pomaga rodzinom, w których średni dochód wynosi 1 dolara na osobę dziennie, zapewniając im środki na zakup jedzenia, artykułów higienicznych i leków w wysokości około 320 zł miesięcznie. Po to, by organizacja mogła kontynuować to działanie, potrzebne jest wsparcie, dlatego z okazji Dnia Matki PAH zaprasza do udziału w akcji „Mamy dla mam”

• Wyślij swojej mamie jedną z laurek przygotowanych z okazji Dnia Matki przez dzieci dzieci ukraińskich mam, którym pomaga PAH – laurki do pobrania z Facebooka PAH i podziel się z nią wiadomością o tym, że pomogłeś mamom z Zaporoża

• Formy wpłat:

– Wpłać darowiznę na pomagamy.pl

– Wpłać dowolną kwotę na konto – BPH S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Ukraina: Matki”

– Wpłać darowiznę online na stronie PAH – jako cel darowizny wybierz „Ukraina: Matki”

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *