Jak znaleźć dobry dom do opieki? Na co zwracać uwagę?

dom do opieki
 

Dom do opieki – kiedy z różnych powodów nie jesteśmy w stanie należycie troszczyć się o naszą bliską osobę, dobrze jest pomyśleć o domu opieki. Czym jednak kierować się przy jego wyborze?

Dom do opieki – na co zwracać uwagę?

Powinno nam zależeć na tym, aby miejsce pobytu osoby, której chcemy zapewnić profesjonalną opiekę, znajdowało się blisko miasta w którym mieszkamy. Wiadomo przecież, że jeśli przenosimy bliską nam osobę do domu opieki, to nie jest to bynajmniej spowodowane tym, że nie chcemy się z nią dłużej widywać, a jedynie tym, aby zapewnić jej i nam należyte życie.

Dom opieki Nestor

Dlatego istotne jest, aby wybrać taki dom opieki, do którego w każdej chwili możemy przyjechać, aby móc odwiedzić tatę, mamę, babcię czy dziadka. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że w takiej sytuacji najlepsze będą ośrodki mieszczące się w pewnej odległości od dużych aglomeracji miejskich – takim ośrodkiem jest na przykład Dom Opieki Nestor – nasi bliscy, szczególnie ci bardziej schorowani, mają bowiem prawo do cieszenia się spokojem, ciszą oraz czerpania radości z natury.

Dom do opieki – personel 

Kolejną ważną kwestią jest personel. Podczas naszej pierwszej, swego rodzaju zapoznawczej wizyty w domu opieki, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób personel odnosi się do pensjonariuszy. Możemy też również, prócz osoby zajmującej się prowadzeniem takiego domu, porozmawiać z samym personelem, spytać na przykład o obecność lekarza na terenie placówki. W ten sposób upewnimy się, czy bliska nam osoba będzie miała odpowiednią, profesjonalną, ale również miłą i łagodną opiekę. Istotną kwestią jest również wyposażenie placówki – ważne jest, aby osoba mieszkająca w domu opieki miała zapewnioną rozrywkę, ale również dogodny pobyt – dlatego istotne jest zapewnienie jej chociażby łóżka rehabilitacyjnego czy poręczy w różnych miejscach (w łazience czy w toalecie).

Dom do opieki – posiłki

Ważną kwestią są także posiłki – wiemy przecież, że schorowane osoby często nie mogą jeść tego, co osoby zdrowe. Dlatego też trzeba zadbać o to, żeby posiłki przygotowywane były według zaleceń dietetycznych wskazanych przez pensjonariuszy, ich rodziny oraz samego lekarza. Taką możliwość oraz pięć posiłków dziennie (pierwsze i drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację) zapewnia swoim podopiecznym wspomniany już wcześniej Dom Opieki Nestor. Jeśli chodzi o łóżka rehabilitacyjne – ważne, aby osoba mieszkająca w takim domu opieki, nadal, oczywiście w miarę swoich możliwości, pozostawała aktywna. Dlatego tak istotne jest, aby zapewnić jej zajęcia rehabilitacyjno-ruchowe.

Dom do opieki – podsumowanie

Podsumowując, dobry dom do opieki to taki, który posiada miły, pogodny, ale również profesjonalny personel (najlepiej z codziennym nadzorem lekarskim), dostępny dla pensjonariuszy całodobowo; różne formy rozrywki, na przykład gry planszowe, spacery czy czytanie książek, ale również ośrodek mogący zapewnić odpowiednią dietę oraz regularne ćwiczenia. Kiedy znajdziemy już taką placówkę, która spełnia wszystkie te wymagania, możemy niejako przymknąć oko na odległość, jaka ją od nas dzieli – ważna jest bowiem nie nasza wygoda, a komfort naszego bliskiego, który będzie tam mieszkał. Starajmy się więc kierować zasadami wspomnianymi w tym artykule, a na pewno znajdziemy dobry dom opieki.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *