Rozstępy – co to takiego?

rozstępy
rozstępy

Rozstępy –  problem rozstępów cię nie dotyczy? Jednak zastanawiasz się co to takiego?

Rozstępy – opis

Są to wrzecionowatego kształtu prążki, które stają się powszechniejszym problemem nie tylko kobiet w ciąży. Coraz częściej rozstępy pojawiają się u mężczyzn, choć dwa razy więcej pań cierpi na tę przypadłość. Skąd się biorą? Ogólnie rzecz ujmując, na rozstępy podatne są osoby, których skóra w gwałtowny sposób ulega rozciągnięciu, powodując powstawanie równoległych prążków na ciele.

Fazy powstawania rozstępów

Powstawanie rozstępów pojawia się fazami. W pierwszym stadium prążki przyjmują kolor fioletowo-czerwony i są bardzo widoczne. Na tym etapie można się ich pozbyć. Wystarczy zastosować odpowiednie kosmetyki do walki z rozstępami. Rozjaśniają one ciemne blizny. Ponadto pobudzają powstawanie nowych włókien. Składniki większości lepszych kosmetyków na rozstępy  wzmacniają skórę, poprawiają strukturę kolagenu oraz sprawiają, że ciało staje się bardziej jędrne.

W drugiej fazie zwanej fazą bliznowania, usunięcie prążków za pomocą kosmetyków na rozstępy może okazać się utrudnione. Takie białawe blizny skutecznie usuną odpowiednie zabiegi kosmetyczne: mezoterapia, peelingi z kwasem trój chlorooctowym czy dermabrazja laserowa.

Profilaktyka rozstępów

Jednak najważniejsza jest profilaktyka. Aby zapobiec powstawaniu nowych rozstępów, konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych. Dieta bogata w witaminy i składniki odżywcze pomoże utrzymać skórę w odpowiedniej kondycji.  Szczególnie ważne jest by dietę uzupełnić o kolagen – najważniejszy obrońca skóry w powstawaniu rozstępów. Duże ilości kolagenu znajdziemy w skórach, galaretkach oraz chrząstkach. Jeśli nie lubimy tych potraw – zawsze możemy przyjmować kolagen w postaci suplementów diety.

Innym sposobem na dostarczenie kolagenu do skóry – jest smarowanie się nim. Jednak – aby ten sposób zadziałał – ważna jest systematyczność

Zbawienny wpływ na zapobieganiu pojawienia się kolejnych prążków jest aktywność fizyczna. Uprawianie sportów przyczynia się do zwiększenia elastyczności skóry i poprawia jej jędrność.

Równie dobre rezultaty przynoszą masaże skóry – łącznie z naprzemiennymi natryskami ciepłą i zimną woda. Wszystko, co pobudzi skórę do szybszej regeneracji i odnowy jest wskazane. A gdy nie mamy ochotę na prawidłową pielęgnację skóry należy przypomnieć sobie jedno. Łatwiej zapobiegać niż leczyć. Tym bardziej że w przypadku rozstępów zabiegi zmniejszające ich wielkość potrafią być bardzo bolesne.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *