Mobbing w szkole

Mobbing w szkole
Mobbing w szkole

Mobbing w szkole – Dowiedz się, jak rozpoznać czy Twoje dziecko nie jest „kozłem ofiarnym” dla rówieśników w klasie

Mobbing w szkole

Mobbing zwykle kojarzony jest z dorosłymi ludźmi i ich aktywnością zawodową. Dzięki środkom masowego przekazu większość z nas wie, jakie zachowania szefa, czy też współpracowników można już uznać za mobbing i jak się przed nimi bronić.
Niestety zjawisko to, nie ogranicza się tylko do pracowników. Coraz częściej i więcej mówi się na temat przemocy w szkole, wśród dzieci. Dotyka ono dzieci, które z jakiegoś powodu są inne od reszty rówieśników. Brak drugiego rodzica może być wystarczającym powodem by inne dzieci zaczęły znęcać się nad Twoim dzieckiem. Z tego powodu warto jest uzyskać więcej informacji na ten temat, by móc rozpoznać czy przypadkiem to nie nasza latorośl jest ofiarą przemocy ze strony rówieśników.

Mobbing w szkole – znęcanie się nad dzieckiem

Mobbingiem można nazwać psychiczne znęcanie się zwykle całej grupy nad jedną, wybraną osobą. Jest to szykanowanie wybranej osoby, stosowanie terroru psychicznego poprzez zaczepianie,obmawianie, izolowanie, nieprzyjazne wypowiedzi i zachowania grupy. Polega na wytworzeniu wokół ofiary atmosfery zagrożenia, dzięki czemu możliwe jest wyłączenie tej osoby z grupy czy życia społecznego. Prześladowania z jakimi musi zmierzyć się ofiara mobbingu mogą być bezpośrednie lub pośrednie. W wielu przypadkach – szczególnie wśród dzieci – dochodzi nawet do przemocy fizycznej.

 Bullying w szkole

Z kolei bullying to tyranizowanie drugiej osoby, wraz z intencją skrzywdzenia jej. Jest to celowe, powtarzalne i nie prowokowane zachowanie agresywne jednego lub wielu sprawców wobec ofiary. Takie zachowanie ma na celu sprawienie bólu fizycznego, przykrości, poniżenia lub przerażenia jej, najczęściej przy innych osobach – rówieśnikach, którzy pełnią rolę widzów. Dodatkowo w takich sytuacjach zawsze widać niemoc ofiary i poczucie bezkarności sprawcy. Bullying może przyjmować różne formy. Poczynając od popychania, plucia, kopania, zabierania i chowania rzeczy, zmuszania do wykonywania poniżających czy odrażających czynności, poprzez grożenie,przezywanie,wyśmiewanie,obmawianie,rozpuszczanie plotek (także w internecie).

Mobbing w szkole – kto zostaje ofiarą?

Ofiarami przemocy w szkole są zwykle dzieci, które w jakiś sposób odróżniają się od rówieśników np. brakiem drugiego rodzica. Mogą być fizycznie słabsze od reszty grupy, mogą unikać niektórych zabaw czy bójek. Często są ostrożne,wrażliwe, ciche, mało aktywne, nieśmiałe, słabe psychicznie, „inne” w porównaniu z rówieśnikami. Są łatwym celem dzięki niskiej samoocenie – są nieszczęśliwe i czują się mało wartościowe. Pokazywanie się w grupie towarzyskiej jest dla nich wielkim wyzwaniem, a kontakty towarzyskie łatwiej nawiązują z dorosłymi niż z dziećmi.

Mobbing w szkole – na co zwrócić uwagę

Jeśli chcesz dowiedzieć się czy Twoje dziecko nie jest ofiarą mobbingu i bullyingu w szkole, zwróć uwagę czy Twoje dziecko:

  • Przychodzi do domu w podartych ubraniach, a może jego książki i zeszyty są w opłakanym stanie
  • Rzadko wychodzi do kolegów lub koleżanek, nie zaprasza nikogo do Was do domu
  • Nie lubi, a nawet boi się chodzić do szkoły.
  • Z oporami wychodzi z domu
  • Od rana ma problemy ze zdrowiem. Boli je głowa, żołądek, nie mają apetytu
  • Ma kłopoty ze snem, płacze w nocy, śnią mu się koszmary
  • Bez powodu chodzi do szkoły dłuższą drogą
  • Nie jest zainteresowane szkołą
  • Sprawia wrażenie nieszczęśliwego, samotnego w depresji,
  • Ma nagłe zmiany nastroju
  • Prosi Cię o pieniądze, lub je kradnie

Mobbing w szkole – konsekwencje dla dziecka prześladowanego

Taka sytuacja może doprowadzić do tragedii – młodsze dzieci często podejmują próby samobójcze, uciekają z domu, szukają innych grup, w których będą akceptowane. Mogą to być subkultury młodzieżowe, gangi a nawet i sekty. Ofiary mobbingu są zastraszone, czują się jakby były z innej – gorszej planety i jakby tego było mało – mają świadomość swojej niskiej wartości. Takie dzieci żyją w ciągłym stresie, a przecież to stres jest odpowiedzialny za pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. Ogólnie można wyodrębnić dwie grupy skutków mobbingu:
– następstwa psychiczne: depresja, nerwice, natręctwa, zakłócenia koncentracji, a nawet w najgorszych sytuacjach ofiara może targnąć się na własne życie.
– następstwa psychosomatyczne: jadłowstręt, schorzenia żołądka i układu pokarmowego zakłócenia pracy serca, oddechu, zakłócenia snu, nadmierne napięcie mięśni, bóle głowy.

Mobbing i bullying można zwalczać na różne sposoby – najgorszym rozwiązaniem są obojętność i karanie. Obojętność to nic innego jak ciche przyzwolenie na zło, karanie zaś nie rozwiązuje problemu, ponieważ poprawa w zachowaniu jest tylko chwilowa – gdy dorośli patrzą. Gdy przestają – dziecko – agresor, tłumiąc złość, już szykuje się do kolejnego ataku. Dlatego najważniejsza jest postawa rodziców i wychowawców – i ich reagowanie na każdy przejaw znęcania się dzieci nad dzieckiem.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *