Kursy fryzjerstwa – kontra szkoły fryzjerskie czy to wartościowa alternatywa?

Szkoły fryzjerskie
Szkoły fryzjerskie

Czy specjalistyczne szkoły fryzjerskie to konieczność, by zaistnieć w zawodzie fryzjera? A może istnieje inna, szybsza droga do zdobycia nowego, atrakcyjnego zawodu? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Szkoły fryzjerskie a doświadczenie

Osoby zainteresowane pracą fryzjera i początkujący adepci fryzjerstwa zazwyczaj posiadają już pewne doświadczenie w cięciu, strzyżeniu i modelowaniu, ale nie jest ono wystarczające, żeby podjąć samodzielną pracę w zawodzie. Stają oni przed dylematem, w jaki sposób pokierować swoją dalszą ścieżką zawodową i gdzie zdobyć umiejętności potrzebne do osiągnięcia tego celu. W tym momencie najczęściej braną pod uwagę opcją jest zapisanie się na odpowiedni kurs lub pójście do szkoły fryzjerskiej. No właśnie, czy można te dwie alternatywy w ogóle porównywać? Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze? Jak z dużej liczby dostępnych placówek wybrać tą najlepszą?

Szkoły Fryzjerskie

Na rynku znaleźć można bardzo dużo szkół kształcących przyszłych fryzjerów. W zależności od wieku i stopnia wykształcenia kandydata, do wyboru są między innymi technika, szkoły zawodowe lub policealne. Nauka trwa od roku, w przypadku szkół policealnych, do nawet czterech lat w technikum zawodowym. W przypadku tak dużych różnic warto dokładnie przestudiować program nauczania, często bowiem znajdziemy w nim takie przedmioty jak podstawy BHP, podstawy działalności gospodarczej czy język obcy. Jeśli zależy nam wyłącznie na praktycznej nauce zawodu to lepiej zdecydować się na szkołę, w której tego typu zajęcia będą ograniczone do minimum. Nauka w szkole często stanowi naturalny, pierwszy krok dla osób, które zdecydowały, że chcą pracować w zawodzie fryzjera. Dodatkowym atutem jest to, że po skończeniu szkoły i zdaniu egzaminu zawodowego uzyskuje się tytuł technika fryzjerstwa.

Kursy fryzjerskie

Wiele osób zaczynających przygodę z fryzjerstwem lub chcących podnieść posiadane już umiejętności w tej dziedzinie, pracuje zawodowo i nie ma czasu na kilka lat nauki w szkole. Najlepszą alternatywą będą dla nich specjalistyczne kursy fryzjerskie w polskich miastach. Najlepszych należy szukać w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu – duże ośrodki to większa liczba potencjalnych klientów, a to wpływa na jakość oferowanych usług. Szkolenie fryzjerskie to idealny sposób na szybkie poznanie zarówno podstawowej wiedzy potrzebnej do pracy jako fryzjer, jak i bardziej zaawansowanych technik. Tym, co wyróżnia kursy fryzjerskie na tle szkół jest możliwość specjalizacji. Nie musimy przerabiać całego, ogólnego programu nauczania tylko wybieramy najbardziej nam potrzebne aspekty, takie jak cięcie maszynką czy trwała ondulacja. Nie ma co ukrywać, że dobry kurs wiąże się ze sporym wydatkiem, może on kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Często jednak najlepsi uczestnicy mogą liczyć na ofertę pracy i zwrot pieniędzy za sam kurs. Taką politykę stosuje na przykład marka Jean Louis David, warto więc się starać!

Szkoły fryzjerskie i kursy fryzjerskie – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy skłaniasz się bardziej ku szkole, czy preferujesz kurs, prz wyborze warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które są uniwersalne i pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję. Weź je pod uwagę, a będziesz miał pewność, że wybrałeś najlepiej. Są to:

  • Praca z prawdziwymi klientami – strzyżenie na manekinach nigdy nie da takich samych efektów. Owszem, można doskonalić w ten sposób technikę i umiejętności, ale praca fryzjera to coś więcej niż modelowanie i cięcie. Stały kontakt z klientem, wysłuchanie jego potrzeb i zaproponowanie odpowiednich rozwiązań, umiejętność nawiązania dobrych relacji to również elementy pracy
  • Klienci często bardziej przywiązują się nie do salonu, a do osoby, która je strzyże. Dlatego komunikacja jest taka ważna.
  • Zajęcia praktyczne – Oczywiście, jak w każdym zawodzie, we fryzjerstwie również potrzebna jest pewna dawka wiedzy teoretycznej. Zdecyduj się jednak na naukę tam, gdzie większość czasu spędzisz z maszynką w ręku, a nie w szkolnej ławce.
  • Praktyki zawodowe – wiele szkół wymaga od uczniów odbycia praktyk zawodowych. Wybierz jedną z nich. Praktyki to najlepsza szans na poznanie zawodu „od kuchni” i wyrobienie sobie kontaktów, które mogą być pomocne już podczas szukania pracy. Jeżeli decydujesz się na kurs to rozglądaj się za takim gdzie będziesz miał szansę poznać tajniki pracy w salonie.
  • Znajdź tyle informacji ile się da – przejrzyj fora internetowe, strony tematyczne, blogi i serwisy społecznościowe, szukaj opinii osób, które ukończyły daną szkołę lub kurs. Jednak nie ograniczaj się tylko do internetu, popytaj znajomych, a może Twój fryzjer lub fryzjerka może Ci coś doradzić? Nie bój się pytać!
One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *