Chcesz lepiej zarabiać? Pomyśl o zmianie branży! Sprawdź jak się przekwalifikować

Jak się przekwalifikować
 

Jak się przekwalifikować? W wielu zawodach prędzej czy później możemy napotkać na chwilowe bądź stałe problemy z utrzymaniem się na rynku pracy. Odpowiedzią na niskie zarobki i niepewne zatrudnienie jest ciągły rozwój i zdobywanie nowych umiejętności. Ale zmiana o 180 stopni to dobry pomysł tylko wtedy, kiedy mamy dobry plan przekwalifikowania się i narzędzia do jego realizacji.

Jak się przekwalifikować? Rozeznanie na rynku pracy

Według statystyk, z największymi trudnościami na rynku pracy mają do czynienia mieszkańcy województwa świętokrzyskiego – w minionym roku pracę straciło aż 250 osób. Tam przekwalifikowanie się może być jedyną szansą na zatrudnienie.

Cały proces należy rozpocząć od zapoznania się z potrzebami pracodawców w danym regionie. Najlepiej to zrobić przeglądając oferty pracy dostępne w Internecie np. we wspomnianym województwie świętokrzyskim.  Warto też porozmawiać z osobami, które pracują w interesującym nas sektorze i oczywiście śledzić branżowe media. Kiedy lepiej zorientujemy się w sytuacji na rynku pracy, łatwiej będzie nam selekcjonować oferty.

Jak się przekwalifikować? Uwzględnij swoje indywidualne predyspozycje

Pamiętaj jednak, żeby przy wyborze branży nie kierować się wyłącznie jej popularnością oraz atrakcyjnością, ale również tym, czy będzie ona odpowiednia dla Ciebie. Warto więc żebyś stworzyła listę swoich mocnych i słabych cech i sprawdziła do której branży najlepiej pasują.

Dodatkowo istotne jest, żebyś nie porywała się od razu na głęboką wodę i nie wybierała, czegoś bardzo znacząco odbiegającego od dotychczasowego zawodu, gdyż zwyczajnie może być to zbyt trudne wyzwanie.

Jak się przekwalifikować? Pomoc eksperta

Warto też przemyśleć poproszenie o pomoc eksperta, czyli doradcę zawodowego. Rozmowa z nim wcale nie musi nas dużo kosztować, a w wielu urzędach pracy można otrzymać taką poradę za darmo, o ile oczywiście jest się zarejestrowanym bezrobotnym.

Taka profesjonalna porada może pomóc Ci odnaleźć branżę, w której najlepiej się sprawdzisz. Doradca zawodowy w sposób obiektywny oceni Twoje umiejętności oraz cechy i wskaże co powinnaś zrobić, aby otrzymać pracę w wybranym zawodzie.

Jak się przekwalifikować – Kursy i szkolenia

Gdy już będziesz wiedzieć, w której branży chcesz podjąć pracę, ważne jest żeby zastanowienie się nad tym, na jakie kursy oraz w jakim wymiarze czasowym, chcesz się zapisać. Może zdarzyć się tak, że ich ceny będą czasem wysokie. Jednak pamiętaj, że przekwalifikowanie się to inwestycja w przyszłość. Jeśli dobrze wybrałaś branżę to z pewnością kwota, którą włożyłaś w rozwój zwróci Ci się z nawiązką.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *