Rozwój zawodowy podczas urlopu macierzyńskiego?

rozwój zawodowy

Rozwój zawodowy podczas urlopu macierzyńskiego? Tak, to jest możliwe. Kiedy ma świat przychodzi dziecko, matce przysługuje urlop macierzyński trwający 20 tygodni, dodatkowy urlop macierzyński (6 tygodni) oraz roczny urlop rodzicielski. W tym czasie świeżo upieczona matka nie może narzekać na nudę, ponieważ bycie rodzicem to praca, którą wykonuje się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest jednak sporo kobiet, które nie poprzestają na roli matki i chcą aktywnie rozwijać się zawodowo. Jakie mają ku temu możliwości?

Rozwój zawodowy – Praca na macierzyńskim?

W żadnej ustawie nie jest jednoznacznie napisane, że kobieta na urlopie macierzyńskim nie może podjąć pracy. Warto jednak przypomnieć, że jeśli matka będzie chciała podjąć pracę, obowiązki firmowe nie mogą przeszkadzać w tym, co najważniejsze, czyli w opiece nad dzieckiem. Oznacza to, że dotychczasowy pracodawca nie może zawrzeć z kobietą umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej w celu zlecenia jej wykonywanych przez nią do tej pory obowiązków.

Inaczej jest podczas dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego, kiedy to matka może pracować i żadne prawo jej tego nie zabrania. Absolutnie jednak nie oznacza to, że podczas tego typu urlopów pracodawca może nakazać matce pracę.

Więcej o powrocie do obowiązków pracownika po urlopie macierzyńskim znajdziesz na: www.grafton.pl/strefa-kariery/urlop-macierzynski/.

Rozwój zawodowy – Kursy i szkolenia

Aby urozmaicić sobie czas spędzony z dzieckiem, młoda matka ma także możliwość zapisania się na różnego rodzaju kursy i szkolenia. Dobrym pomysłem jest też e-learning, czyli nauka bez wychodzenia z domu. Najczęściej za pomocą tej metody można nauczyć się języków obcych, a te są obecnie bardzo cenione na rynku pracy.

Na urlopie wychowawczym młoda matka może też pomyśleć o tym, aby rozpocząć studia podyplomowe lub zaoczne.

Rozwój zawodowy – Własny pomysł na siebie

Warto zaznaczyć, że żeby się rozwijać nie trzeba koniecznie pracować albo się uczyć. Wiele kobiet wykorzystuje czas urlopu na realizację swoich własnych pomysłów i zaczynają np. pisać, malować lub nieoczekiwanie znajdują czas na treningi. Inne zakładają stowarzyszenia, fundacje lub osiedlowe kluby dyskusyjne.

Dzięki ciągłej aktywności kobiety mogą się rozwijać nie zaniedbując przy tym swojego dziecka i udowadniając, że nie są wcale słabą płcią.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *