Uczulenia na proszek do prania – czy to groźne?
|Na co dzień jesteśmy narażeni na kontakt z wieloma alergenami. W zasadzie wszystko może wywołać pewne podrażnienia skórne, ale wszechobecne środki chemiczne należą do najczęstszych powodów powstawania reakcji alergicznych. Rozwój cywilizacyjny spowodował, że świat chemii śmiało wkroczył do życia zwyczajnych ludzi. Na każdym kroku mamy styczność z detergentami, które mogą niekorzystnie oddziaływać na nasze zdrowie, powodując między innymi swędzące wysypki pojawiające się punktowo lub na całym ciele. Bardzo często przyczyną takich uczuleń są środki piorące.
Objawy uczulenia na proszek do prania
Najczęściej, pierwszymi objawami uczulenia spowodowanego wykorzystywaniem nieodpowiedniego proszku do prania są miejscowe zmiany skórne, w postaci wysypki, ale nie tylko. Skóra w różnych miejscach może zrobić się sucha, szorstka, wrażliwa na wszelkiego typu otarcia i uszkodzenia.
Innym obserwowanym objawem są zaczerwienienia, grudkowe wykwity, które mogą być wypełnione płynem lub ropą. Jeśli uczulenie nie będzie leczone i zahamowane, może dojść do infekcji bakteryjnych lub grzybiczych na zmienionej chorobowo skórze.
Uczulenie na proszek do prania niekoniecznie musi objawiać się jedynie zewnętrznie. Może również powodować rozdrażnienie, zaburzenia snu, a nawet chrapanie.
Zapobieganie i łagodzenie uczulenia na proszek do prania
Uczulenia na proszek do prania najłatwiej pozbyć się zmieniając środek piorący na inny. Zalecane jest czasowe niekorzystanie ze środków zmiękczających tkaniny oraz z zapachowych płynów do płukania. Na rynku dostępne są hipoalergiczne proszki do prania, które z reguły nie powodują uczulenia. Można również podczas prania ubrań nastawiać w pralce program dodatkowego płukania, który usunie z naszej bielizny wszelkie pozostałości po proszku.
Przy poważniejszych objawach alergicznych wskazane jest zastosowanie preparatów farmakologicznych, które przepisze nam lekarz dermatolog. Zaleca się przy tym przeprowadzenie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli objawy uczulenia na proszek do prania są mocno nasilone, warto wybrać się na konsultację lekarską, ponieważ takie same objawy mogą być równie dobrze skutkiem zupełnie innych schorzeń, a proszek do prania mógł jedynie je nasilić.
Uczulenie na proszek do prania – co robić
Jeśli odkryjemy, że dany proszek nas uczula, to najlepiej zmienić go na inny. Objawy alergii powinny minąć wraz ze zmianą proszku do prania (istnieją też hipoalergiczne proszki do prania). Warto też przy robieniu prania zaopatrzyć się w rękawiczki, które ochronią naszą skórę przed działaniem proszku. Powinniśmy też dobrze wypłukać w czystej wodzie ubrania, ręczniki czy pościel, by pozbyć się z tkanin proszku do prania.