Najważniejsze badania dla kobiet

Badania dla kobiet
 

Badania dla kobiet. Chcesz cieszyć się zdrowiem i zachować formę przez całe życie? Nawet, jeśli teraz znakomicie się czujesz i nie odczuwasz żadnych dolegliwości, musisz systematycznie kontrolować swój organizm. Ważnym elementem dbałości o zdrowie są badania profilaktyczne. To sprawdzony przepis na zdrowe życie.

Badania dla kobiet – Badanie krwi

Raz w roku należy wykonać badanie krwi, które da ogólną informację o kondycji organizmu oraz funkcjonowaniu wszystkich narządów wewnętrznych.

Badania dla kobiet – Badanie ogólne moczu

Badanie moczu, wraz z badaniem krwi, jest jednym z podstawowych badań laboratoryjnych. Wyniki pozwalają na wstępną ocenę stanu układu moczowego oraz mogą dawać informacje na temat innych narządów, np. trzustki.

Badanie moczu należy wykonywać raz w roku.

Badania dla kobiet – Badanie cytologiczne

Każda kobieta powinna zadbać o sferę intymną, wykonując badanie cytologiczne. Jego celem jest wykluczenie obecności komórek nowotworowych w obrębie szyjki macicy. Podczas badania pobierany jest rozmaz z tarczy i kanału szyjki macicy, a następnie poddawany ocenie mikroskopowej.

Badanie takie należy wykonywać najlepiej raz w roku.

Badania dla kobiet – USG dopochwowe

1-2 razy do roku warto wykonać również badanie USG dopochwowe. Takie badanie pozwoli na ocenę narządów rodnych – macicy, jajników i jajowodów. Przeprowadzane regularnie umożliwia wczesne wykrycie wielu chorób, które często dopiero jako zaawansowane dają objawy kliniczne, a we wczesnej fazie przebiegają bezobjawowo.

Badania dla kobiet – USG sutków

USG sutków jest badaniem, które pozwala na zobrazowanie gruczołów piersiowych. Wykonuje się je m.in. w przypadku podejrzenia nowotworu, torbieli czy zwapnień w gruczole piersiowym.

Badania dla kobiet – USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej pozwala na ocenę narządów miąższowych, np. wątroby, trzustki, śledziony, nerek, dróg żółciowych, a także narządów miednicy mniejszej (np. narządów rodnych). Jest to badania nieinwazyjne i niebolesne.

USG jamy brzusznej zaleca się wykonywać nie rzadziej niż raz na 2 lata (optymalnie 1-2 razy do roku).

Rezonans magnetyczny całego ciała

Raz na kilka lat można wykonać rezonans magnetyczny całego ciała. Jego zaletą jest to, że nie jest oparte na użyciu promieniowania X stosowanego w aparaturze rentgenowskiej. Jest przy tym badaniem zupełnie bezbolesnym i nieinwazyjnym.

Działaj kompleksowo, czyli badania pakietowe

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie kompleksowo, pomyśl o badaniach dla kobiet dostępnych w pakietach. Zawierają one wszystkie niezbędne badania (w tym także rezonans magnetyczny), które powinna wykonać każda pani w zależności od wieku. Specjalne pakiety profilaktyczne dla kobiet oferuje MULTI MED . Dostosowane do wieku badania są częścią profilaktyki zdrowotnej i pozwalają na sprawną ocenę kondycji organizmu.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *