Behawioralne problemy ze snem u dzieci w wieku szkolnym

problemy ze snem
problemy ze snem

Jakie są najczęstsze behawioralne problemy ze snem u dzieci?
Najczęstsze problemy to: dziecko nie chce iść do łóżka, ma problemy z zaśnięciem, nie chce spać we własnym łóżku, budzi się w nocy, wstaje rano niewyspane.

Problemy ze snem – co można zrobić, by dziecko położyło się do łóżka w odpowiednim czasie?

Skonfiguruj rytuał zasypiania. Trzymaj się go co noc. Informuje to organizm, że nadszedł czas odpoczynku. Dziecko łatwiej zaśnie, jeśli kładzie się spać o tym samym czasie co noc. I zwiększa to szansę, że obudzi się o tej samej porze każdego ranka.

Co to jest rutyna przed snem?
Najlepiej jest zacząć rutynowe działania na 30 do 60 minut przed zaśnięciem. Wyłączamy komputery, telewizory i wszystko inne co jest zbyt stymulujące. Właściwe działania obejmują: kąpiel, przebieranie się w piżamę, ewentualnie napicie się czegoś, mycie zębów, wizyta w WC, bajki na dobranoc, pocałunek na dobranoc i gaszenie światła, a następnie opuszczamy sypialnię. Wyjście jest ważne, nie pozwólmy by dziecko grało na zwłokę. I co ważne: upewnijmy się, że światła są zgaszone w odpowiednim czasie. To daje dziecku spokój, którego potrzebuje. Następnego dnia dziecko obudzi się wypoczęte i będzie się lepiej zachowywać .

Problemy ze snem – kiedy gasić światła do spania by dziecko otrzymało wystarczającą ilości snu?

Moment gaszenia świateł zależy od potrzeby uśpienia . A także od godziny o której rano muszą wstać. Na przykład, jeśli dziecko potrzebuje około 11 godzin snu i ma się obudzić o 7 rano, wtedy gasimy światła około 8 wieczorem.

Twoje dziecko ma problem z zaśnięciem. Co możesz zrobić?

  • Upewnij się, że przygotowane do snu pomaga mu się zrelaksować i poczuć gotowym do spania. Zastanów się, co powinno i nie powinno być w sypialni. Ma to być relaksujące miejsce. To dotyczy również wygodnego materaca. Dla dzieci i młodzieży polecane są materace piankowe.
  • Upewnij się, że nie ma żadnych odgłosów, które zaburzają sen Twojego dziecka, takie jak hałas TV.
  • Upewnij się, że Twoje dziecko może wyłączyć myślenie po zgaszeniu światła. To sprawi, że łatwiej zaśnie. Możesz nauczyć prostych ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych. One wyciszą umysł i zwolnią jego pracę, więc sen przyjdzie łatwiej. Spokojny czas bez technologii przed snem pomoże. Również spokojna muzyka może pomóc.
  • Upewnij się, że dziecko nie będzie kłaść się spać zbyt wcześnie lub zbyt późno. Oba warianty mogą utrudnić zasypianie. Staraj się być świadomy kiedy dziecko staje sie senne wieczorem. To pozwoli nam zorientować się, kiedy proces zasypiania zaczyna działać. W momencie gdy będziemy potrafili dokładnie określić ten moment, ustalimy najlepszy (optymalny) czas kładzenia się spać. Pamiętajmy jednak, że jak dziecko dorasta jego „włącznik” zasypiania aktywuje się nieco później. Oznacza to późniejsze zapadanie w sen.

Dlaczego Twoje dziecko budzi cię często w nocy?
Twoje dziecko może naturalnie wybudzać się kilka razy w nocy . Trwa to kilka sekund do kilku minut. Dziecko powinno być potem w stanie samodzielnie zasnąć. Ale jeśli dziecko nie potrafi zasnąć samo istnieje szansa , że przyjdzie do naszego łóżka szukać pomocy, by wrócić do snu. Warto więc uczyć dziecko samodzielnego zasypiania na początku nocy.

Problemy ze snem – jak można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

  • Aby nauczyć je, jak to zrobić trzeba wyjść z pokoju przy zgaszonych światłach. Należy to zrobić przed ich zaśnięciem. To daje im szansę zasnąć bez pomocy rodzica. Zazwyczaj trwa to 15 do 20 minut. Starajmy się w tym czasie unikać robienia rzeczy w okolicach sypialni dziecka.
  • Jeśli twoje dziecko nigdy nie poszło spać bez ciebie, wyjaśnij mu co się wydarzy. Bądź stanowczy i jednocześnie spokojnie wytłumacz dziecku, że może spać bezpiecznie samo, kiedy nie ma cię w pokoju.
  • Niektóre dzieci będą się martwić o to i nie pozwolą ci wyjść z pokoju. Inne będą wstawać z łóżka, żeby cię znaleźć. W tym przypadku możesz wrócić do pokoju kilka razy, na krótki czas. Jeśli trzeba możesz położyć dziecko z powrotem do łóżka i przypomnieć mu, że trzeba iść spać. Potem ponownie wyjść z pokoju. Być może będzie trzeba to zrobić w kółko. Za każdym razem wydłużaj czas twojej nieobecności w pokoju dziecka. Jeśli będziesz trzymać się tego, to istnieje szansa na sukces. Pamiętaj, by utrzymać w ryzach swoje emocje gdy przebywasz w sypialni swojej pociechy. Bądź również tak nudny, jak to możliwe.
  • Można też umieścić materac obok łóżka dziecka. Leżymy obok ale wykazujemy bardzo mało interakcji z dzieckiem. Jedyne, co należy zrobić to powiedzieć mu, że trzeba iść spać. Pamiętaj, że powinna to być tylko tymczasowa akcja. Następnie należy zacząć stopniowo wychodzić z sypialni. Ważne jest, że gdy zaczniemy nie można się potem poddać. Nie wracać do starych sposobów. To dezorientuje dziecko i utrudnia ponowne próby. Ta metoda sprawdza się wtedy, gdy dzieci spały z nami i chcemy teraz nauczyć je spać we własnym łóżku.

Problemy ze snem: czy istnieją inne powody przez które moje dziecko może obudzić się lub czuwać w nocy?

Po przebudzeniu się w nocy dziecko może mieć problem zasnąć z powrotem. Wynika to z tego, że ich mózg zaczyna myśleć o różnych rzeczach i utrzymuje ich na jawie. Często dzieci nie mówią o tym i leżą w łóżku przez jakiś czas. Potem w godzinach porannych mają problem by obudzić lub są zmęczone, mimo że miały wystarczającą ilość czasu w łóżku, aby uzyskać sen, którego potrzebują.

Pamiętaj, aby zapytać ich rano, czy dobrze przespały noc. To pozwoli ustalić, czy mają jakieś problemy ze spaniem. Pomóżmy im nauczyć się, jak radzić sobie z problemami ze snem. Jeśli to konieczne- wybierzmy się do lekarza.

Są też inne powody, dla których Twoje dziecko może obudzić się w nocy. Należą do nich: choroby, zbyt gorąco lub za zimno, głód, koszmary i lęki senne. Te problemy można dość łatwo rozwiązać i jakość snu wraca szybko do normy.

Co można zrobić jeśli dziecko jest niespokojne, boi się ciemności lub ma lęki przed spaniem?

Małe słabe oświetlenie nocne może pomóc. Gdy dziecko budzi się w nocy światło pomaga mu zorientować się gdzie się znajduje i wie, że jest bezpieczne. Biorąc do łóżka swoją ulubioną rzecz, jak np. misia, może pomóc dziecku nie czuć się tak samotnie w nocy. Pamiętaj, aby przekonać dziecko, że nic mu się nie stanie a sen to przyjemność i zdrowie. Czasami Elektroniczna niania w ich pokoju (połączona z twoją sypialnią) pomaga i uspakaja dziecko, które ma świadomość, że rodzice je usłyszą gdyby wołało je w nocy .

Problemy ze snem – jak można pomóc dziecku pozostać we własnym łóżku?

  • Bądź konsekwentny i stanowczy w tym temacie. Jeśli nie chcesz, żeby spało w Twoim łóżku zawsze zaprowadź je z powrotem do jego własnego łóżka gdy w nocy przyjdzie do ciebie. Pamiętaj, aby za każdym razem przypomnieć dziecku, że oczekujesz, iż pozostanie ono we własnym łóżku przez całą noc.
  • Ważne, by dziecko zasypiało w miejscu, w którym będzie spać przez noc. Najlepiej jeśli jest to ich własne łóżko. Może być niepokojące dla dziecka obudzić się gdzieś indziej niż gdzie pamiętało przed zaśnięciem.
  • Pamiętaj chwalić swoje dziecko za każdym razem gdy prześpi całą noc we własnym pokoju. Może też pomóc system nagród za dobre zachowanie przed snem i spanie na swoim materacu. Np. kolorowe naklejki na tablicy zawieszonej w widocznym miejscu.

Nie możesz poradzić sobie z problemem ze snem dziecka. Co możesz zrobić?


Jeśli nie jesteśmy pewni dlaczego nasze dziecko ma problemy z zasypianiem lub nie możemy sobie z tym poradzić, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *