Początek roku szkolnego – jak przygotować na nie dziecko?

Początek roku szkolnego

Początek roku szkolnego – jak przygotować na nie dziecko? Okres wakacji i odpoczynku dobiegł końca. Dzieci, zarówno te które już do szkoły chodzą, jak i te które bramy szkół przekroczą w tym roku po raz pierwszy, staną przed nowymi wyzwaniami. Jak zapewnić dziecku właściwy start w nadchodzący rok?

Początek roku szkolnego – jak się przygotować?

Początek roku szkolnego dla wielu rodziców pozostaje okresem niezwykle stresującym. Kupno wyprawki: plecaka, przyborów szkolnych, zakup zeszytów, podręczników, butów na zmianę – jeżeli zebrać wszystkie te elementy do kupy, okaże się, że przygotowanie materiałów do szkoły potrafi zabrać kilka cennych dni wakacji. Do tego dochodzi konieczność ponownego przestawienia trybu dnia, zarówno dziecka jak i rodzica. Rozmowy wychowawcze, przygotowanie psychiczne dziecka do nowej sytuacji, wyzwań, miejsca – to wszystko zajmuje czas. Jak zatem poradzić sobie z mnogością zadań i nieubłaganym upływem czasu?

Początek roku szkolnego – warto planować

Przede wszystkim, warto pamiętać, że wiele rzeczy bądź zadań można rozłożyć w czasie. Oczywiście nie da się ukryć, że zaraz po zakończeniu poprzedniego roku szkolnego, nikt – ani rodzic, ani dziecko nie chce planować od razu kolejnego, ale jeżeli nie chcemy później załatwiać wszystkiego hurtem, warto trzymać rękę na pulsie.

Początek roku szkolnego – zakup wyprawki

Dlatego zakup przyborów czy zeszytów, można np. robić mimochodem w czasie wakacji. Markety już w połowie lipca rozpoczynają sprzedaż wszystkich potrzebnych dzieciom przedmiotów. Zakupy czy tego chcemy czy nie, robimy przynajmniej 1 w tygodniu, można zatem małymi kroczkami skompletować cały zestaw. Jeżeli nie zadbaliśmy o to odpowiednio wcześniej – nic się nie stało, do połowy września (potem zresztą również) o ich dostępność nie powinniśmy się martwić. Dzieci uwielbiają przygody, można to zatem wykorzystać, by z przygotowań do szkoły zrobić swoistą misję – której pełna realizacji zaowocuje np. jakąś słodką nagrodą, albo wyjściem do upragnionego przez dziecko miejsca. W ten sposób pociecha ma swój prywatny, dodatkowy powód by starać się przygotować do rozpoczęcia roku jak najlepiej – niezależnie od tego czy szkołę lubi, zna czy nie.

Początek roku szkolnego – pokonać stres

Psychiczne przygotowanie dziecka może przebiegać w bardzo różny sposób. Istnieją dzieci, które w ogóle nie pokazują po sobie że się stresują, że nowa sytuacja jest dla nich przerażająca. Są też takie które do szkoły chcą pójść bardzo chętnie, zwłaszcza że widziały jak uczęszczają do niej starsze dzieci. Jest to zatem dla nich pewien rodzaj inicjacji w dorosłość. Dużo większy strach towarzyszy często rodzicom, warto zatem realnie odpowiedzieć sobie na pytanie – kto tu się tak naprawdę boi? Dla dzieci, które jednak realnie mogą czuć strach przed nowym miejscem, należy przeprowadzić rozmowę w której wyjaśni się powód pójścia do szkoły, przedstawi zalety, opowie o niezwykłych umiejętnościach jakie to zyska. Niezwykle ważny jest tutaj sposób opowiadania o szkole, narracja jaką rodzic wytworzy wokół jej wizji w umyśle dziecka. Jeżeli dysponujemy oczywiście czasem, możemy odpowiednio wcześniej, zazwyczaj w połowie sierpnia zabrać dziecko do szkoły wcześniej, na swoisty spacer zapoznawczy. W ten sposób na początku roku, nowe miejsce, nie będzie wcale aż tak nowe.

Początek roku szkolnego – dodatkowe zajęcia

Ostatnim elementem nieodłącznym w kontekście nowego roku szkolnego są zajęcia dodatkowe. To właśnie w tym okresie najłatwiej zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne – czy to w szkole, czy to poza szkołą. Dlaczego to takie ważne? Bo stanowi sposób na poszerzenie jego zainteresowań. Może być też sposobem na oswojenie się dziecka z nowym miejscem. Głównie poprzez zdobywanie umiejętności i wiedzy, w obszarze niezwykle dla niego interesującym. W ten sposób dziecko dużo łatwiej odnajdzie się w szkole i chętniej będzie do niej uczęszczało.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *