Rodzaje protez: proteza akrylowa i proteza acetalowa różnice

rodzaje protez

Rodzaje protez. Swoim pacjentom stomatolodzy proponują protezy zębowe stałe oraz ruchome – częściowe lub całkowite. Dziś przedstawimy najczęściej stosowane rodzaje protez oraz odpowiemy na pytanie o to, czym różnią się protezy akrylowe i acetalowe.

Rodzaje protez: protezy akrylowe

Proteza akrylowa jest wykonana z akrylu i stanowi tańszą alternatywę dla protezy szkieletowej. Stosuje się protezy akrylowe częściowe oraz całkowite. W przeciwieństwie do protezy szkieletowej, protezy akrylowe zakrywają podniebienie, tym samym oddziałują na śluzówkę i mogą prowadzić do zaniku wyrostka zębodołowego. Noszenie protezy akrylowej nie zawsze jest również komfortowe – często wymaga przyzwyczajenia. Protezy akrylowe niewątpliwie mają jednak swoje zalety, do których należy przede wszystkim przystępna cena.

Rodzaje protez: protezy acetalowe

Proteza acetalowa jest rodzajem protezy szkieletowej, którą wykonuje się z termoplastycznego tworzywa, jakim jest acetyl. Taka proteza jest lekka, elastyczna, charakteryzuje się odpornością na zginanie oraz dobrą przyczepnością. Ponieważ idealnie dopasowuje się do podniebienia, zapewnia większy komfort noszenia niż proteza akrylowa. Dla wielu pacjentów znaczenie ma także fakt, że proteza acetalowa nie uczula. Jej zaletą może być również kolorystyka – protezy acetalowe są różowe, a klamry białe, dzięki czemu proteza staje się niewidoczna.

Stomatolodzy oferują swoim pacjentom różnego rodzaju protezy: akronowe, akrylowe, nylonowe, protezy szkieletowe, całkowite i jedynie częściowe. Czy istnieje rozwiązanie uniwersalne, odpowiednie dla każdego? Niestety nie – każdy rodzaj protez ma swoje wady i zalety. Podejmując decyzję powinniśmy zatem brać pod uwagę nie tylko nasze możliwości finansowe, ale także oczekiwania i potrzeby.  Może właśnie proteza elastyczna wykonana z acetalu będzie dla nas odpowiednim wyborem?

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *