Kupno mieszkania z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego
Mieszkania z rynku wtórnego

W artykule Kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym omówione zostały główne zalety rynku pierwotnego mieszkań. Jednak i mieszkania z rynku wtórnego – mają sporo do zaoferowania. Co konkretnie? Czytaj dalej

Mieszkania z rynku wtórnego – czyli jakie?

W przypadku rynku wtórnego kupuje się używane mieszkanie od dotychczasowego właściciela. Osoba taka może ogłaszać się prywatnie lub też za pośrednictwem biura nieruchomości. Główną zaletą rynku wtórnego jest lokalizacja – można znaleźć mieszkania praktycznie w każdej części miasta, w tym także w ścisłym centrum. Można więc założyć, że okoliczna infrastruktura i komunikacja miejska są dobrze rozwinięte. Dobra lokalizacja niestety znajdzie swoje odzwierciedlenie w cenie mieszkania.

Mieszkania z rynku wtórnego – minusy

Oferowane mieszkania można zobaczyć osobiście, co daje nam pełen obraz sytuacji. Minusem zakupu mieszkania z rynku wtórnego może być technologia budowlana i standard wykończenia budynku, w którym się ono znajduje. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań w dużych blokach (tzw. wielka płyta) czy też w starych kamienicach, które występują przeważnie w centrum miast. Takie budynki mogą być po prostu zniszczone i zaniedbane, co często zniechęca do zakupu. Również samo mieszkanie może wymagać remontu, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. W odróżnieniu od rynku pierwotnego, do zakupionego mieszkania na rynku wtórnym możemy praktycznie od razu się wprowadzić.

Mieszkania z rynku wtórnego – cena

Trudno mówić o cenie na rynku wtórnym, gdyż transakcje te dotyczą praktycznie całego przekroju mieszkań oferowanych w danym mieście. Niewątpliwie jednak wpływ na cenę będą miały wymienione wyżej czynniki, takie jak lokalizacja, standard mieszkania oraz całego budynku. Do ceny mieszkania należy doliczyć opłaty: taksa notarialna oraz podatek od czynności cywilnoprawnych (2 procent wartości mieszkania). Zakup mieszkania przez agencję nieruchomości lub pośrednika to także dodatkowe koszty wynikające z ich prowizji.

Mieszkania z rynku wtórnego – bezpieczeństwo

Na rynku pierwotnym powinno się zweryfikować firmę deweloperską. Podobnie jest na rynku wtórnym, gdzie należy dokładnie sprawdzić właściciela oferującego mieszkanie. Podstawą jest uzyskanie informacji, czy ma on faktycznie pełne prawa do tego lokalu. Można to zrobić sprawdzając księgę wieczystą lokalu lub w przypadku mieszkania spółdzielczego, uzyskać odpowiednie zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej. Jeżeli mieszkanie ma więcej właścicieli, do przeprowadzenia transakcji konieczna jest zgoda ich wszystkich. Należy również sprawdzić, czy nikt nie jest zameldowany pod tym adresem – tutaj pomocny będzie właściwy urząd gminy. Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że mieszkanie nie jest w żaden sposób obciążone finansowo. Rozdział IV księgi hipotecznej zawiera informacje o wszelkich obciążeniach i innych ograniczeniach prawnych. Sprzedawca powinien nam także przedstawić odpowiednie dokumenty zaświadczające o braku roszczeń finansowych ciążących na lokalu. Może to być zaświadczenie ze spółdzielni, zakładu energetycznego i urzędu gminy. Jeżeli mieszkanie było siedzibą dla działalności gospodarczej, powinniśmy wymagać także zaświadczenia z urzędu skarbowego.

Mieszkania z rynku wtórnego – ostateczna decyzja

Trudno jednoznacznie wskazać, która z dwóch opisanych wyżej opcji kupna mieszkania okaże się lepsza. Zakup na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym znacznie się od siebie różni, co niesie ze sobą wiele dobrych i złych konsekwencji. Dodatkowo nawet w obrębie tych dwóch rynków istnieją ogromne różnice. Wszystko będzie więc zależeć od indywidualnych potrzeb, preferencji, gustu oraz zasobności portfela nabywcy. Jednak wzięcie pod uwagę powyższych aspektów z pewnością ułatwi wybór, a także pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *