Wybieramy oświetlenie do pokoju dziecka

Oświetlenie do pokoju dziecka

Pokój dziecka to miejsce wielofunkcyjne. Jest bawialnią, sypialnią, salą lekcyjną i przestrzenią do spotkań z kolegami. Dlatego też niezwykle ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju jest oświetlenie. Musicie wiedzieć, że jedna lampa w pokoju dziecka to stanowczo za mało. Aby dziecku żyło się dobrze musi mieć kilka źródeł światła. Ważne jest zarówno oświetlenie ogólne, czyli sufitowe, jak również oświetlenie miejsca służącego do odrabiania lekcji, czytania i malowania. Bardzo ważne jest też odpowiednie oświetlenie przy łóżku.
O czym należy pamiętać wybierając lampy do dziecięcego pokoju? Przede wszystkim o tym, aby były one przyjazne (nie raziły w oczy) oraz funkcjonalne. Przy zakupie lamp warto kierować się wiekiem dziecka. Im mniejsza pociecha, tym oświetlenie powinno być dyskretniejsze i subtelniejsze.

Oświetlenie do pokoju dziecka ogólne, czyli kupujemy lampy sufitowe dla dzieci

Biorąc pod uwagę fakt, że dzieci są zazwyczaj bardzo aktywne do późnych godzin, warto zainwestować w dobrą lampę sufitową, która zapewni wystarczająco jasne i równomiernie rozproszone światło. Idealnym rozwiązaniem są centralnie umieszczone lampy sufitowe dla dzieci, które swoim zasięgiem obejmują dużą część podłogi, która to z kolei jest ulubionym miejscem do zabaw. Dobrze, aby miały one regulowany strumień światła. Jego moc można wówczas dobrać do indywidualnych potrzeb malucha. Dobrym wyborem są także mleczne źródła światła, które w przeciwieństwie do klasycznych, nie rażą dziecka w oczy. Fajnym rozwiązaniem są również lampy składające się z kilku reflektorów. Taką lampę można dowolnie „formować” i nakierowywać w określonym kierunku, np. na kącik zabaw, biurko lub łóżko.

Przy wyborze lamp sufitowych dla dzieci nie można zapomnieć o jednym, a mianowicie o tym, aby współgrały one z ogólną aranżacją wnętrza. W dziecięcej przestrzeni nie powinno zabraknąć kolorów, które stymulują rozwój młodego człowieka, a także działają na niego w pozytywny sposób. Przy wyborze lampy można kierować się także upodobaniami małego człowieka. Jeśli wasza córka jest małą księżniczką i uwielbia wszystko co słodko-cukierkowe, sięgnijcie po lampy sufitowe dla dzieci w odcieniach pasteli lub w kwiatowe wzory. Jeśli wasz syn jest miłośnikiem sportu, zdecydujcie się na zakup lampy z motywem sportowym. Mogą to być np. abażury z samochodami, motocyklami lub kolorowe klosze w piłki. Fajnym pomysłem będą również lampy w kształcie przyjaznych owadów, które są zazwyczaj niezwykle kolorowe, przez co nadają wnętrzu przytulności.

Oświetlenie do pokoju dziecka – Oświetlenie miejsca pracy, czyli kupujemy lampki biurkowe

W pokoju dziecka równie ważną rolę, co oświetlenie górne, odgrywa oświetlenie biurka, przy którym dziecko odrabia lekcje, przygotowuje prace plastyczne lub czyta książki. Idealnymi lampkami biurkowymi są te z obrotowym, długim ramieniem, które można przymocować do biurka i obrotową główką. Doskonale sprawdzą się także diody LED, które nie emitują zbyt dużej ilości ciepła, a jednocześnie perfekcyjnie oświetlają np. klawiaturę i ekran komputera, nie rzucając na nie żadnych cieni i smug. Pamiętajcie też, aby źródło światła było odpowiednio dostosowane do waszego dziecka. Dzieci praworęczne powinny mieć lampkę z lewej strony, z kolei dzieci leworęczne powinny mieć źródło światła ze strony prawej.

Oświetlenie do pokoju dziecka – Słodkich snów, czyli wybieramy lampki nocne

Oświetlenie przy łóżku dziecka jest kwestią niezwykle ważną. Większość dzieci boi się ciemności i łatwiej zasypia przy delikatnym źródle światła. Lampa ustawiona tuż przy łóżku malucha przyda się także podczas czytania książki na dobranoc. Idealnym wyborem będzie albo stylowy nieduży kinkiet albo lampka w kształcie ulubionego zwierzaka dziecka. Tego typu przedmioty nie tylko wprowadzą do wnętrza miły dla oka akcent, ale również zapewnią dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dla dzieci, które bardzo boją się ciemności wybierzmy lampki wkładane do kontaktu. Mają niewielki pobór mocy, dzięki czemu można zostawić je na całą noc.

Oświetlenie do pokoju dziecka – Oświetlenie dekoracyjne, czyli kupujemy lampki typowo designerskie

Pokój dziecka ma być przestrzenią wesołą, w której maluch czuje się szczęśliwy. Co za tym idzie, fajnym elementem wyposażenia pokoju są lampy dziecięce typowo dekoracyjne, które tworzą przyjemny i miły nastrój. Ciekawym pomysłem na upiększenie dziecięcej przestrzeni będą na pewno lampki w przyjaznych kształtach zwierzątek, owadów lub kwiatków. Dobrym pomysłem będą też girlandy i kule świetlne, a także małe reflektorki dające ciepłe i delikatne światło.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *