Dopalacze – chrońmy nasze dzieci

 

Dopalacze
 

Dopalacze – chrońmy nasze dzieci. Z dnia na dzień powstaje coraz więcej sklepów oferujących do sprzedaży wyroby mające działanie stymulujące  na mózg  – potocznie zwane dopalaczami. Czym tak naprawdę są te produkty? Jakie działanie wykazują?

Dopalacze – co to takiego?

Dopalacze, zgodnie z oświadczeniem producenta, to wyroby kolekcjonerskie, nie do spożycia przez ludzi. Oznakowywane są one etykietą w języku polskim – na której dużymi literami widnieje napis – PRODUKT KOLEKCJONERSKI NIE DO SPOŻYCIA PRZEZ LUDZI. Jednak jaka jest prawda?

Ilu młodych ludzi, którzy w ciągu miesiąca kilkakrotnie odwiedzają tego typu sklepu kupuje wyrób, aby go kolekcjonować? Odpowiedz jest oczywista – żadna z tych osób.

Dopalacze – jak działają?

Dopalacze mają działanie stymulujące – poprawiają samopoczucie, wykazują silne reakcje psychoaktywne. W ich skład wchodzą substancję o działaniu zbliżonym do narkotyków. Przeciętny nastolatek nie zdaje sobie sprawy jak bardzo szkodzi własnemu zdrowiu spożywając te zaczarowane tabletki. Uważa, ze skoro może kupić je legalnie w sklepie nie są one tak szkodliwe jak narkotyki.

Dopalacze – co zawierają?

Co zawierają tego typu produkty?  Warto się temu bliżej przypatrzyć:

BZP (benzylopiperazyna) stymuluje ośrodkowy układ nerwowy – działanie podobne do amfetaminy. Skutki uboczne objawiają się w postaci bóli brzucha, głowy, kołatanie serca, wymioty, stany lękowe. SKŁADNIK ten może UZALEŻNIAĆ.

TFMPP (trifluorometylofenylopiperazyna) substancja psychoaktywna, wykazująca silne działanie uboczne takie jak migreny, bezsenność, wymioty.

Bardzo popularne są również produkty w postaci naturalnych mieszanek ziołowych – suszu roślin, które wykazują działanie podobne do konopi. Ważne jest aby zwrócić uwagę, że w tego typu skrętach znajduje się mieszanina co najmniej 5-10 różnych ziół. Nie do końca poznane są oddziaływania na organizm człowieka pojedynczego składnika, a reakcja na całą ich rzeszę jest praktycznie nie do przewidzenia. Dopalacze tego typu mają silne działanie halucynogenne.

Dopalacze – jak rozpoznać czy dziecko je bierze?

Jak rodzic, może poznać, że jego dziecko zaczęło zażywać te produkty?

Jest kilka standardowych zachowań wśród młodzieży takich jak –

  • izolowanie się od innych domowników,
  • niechęć do rozmów,
  • nadpobudliwość,
  • częste wietrzenie pomieszczeń,
  • używanie kadzidełek
  • odświeżaczy powietrza.

Dokładnie obserwuj zachowanie swojego dziecka, środowisko w którym przebywa i uświadom mu jak wielkie niebezpieczeństwo wiąże się ze spożywaniem dopalaczy.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *