Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Życie w dużym mieście wiąże się z różnymi niebezpieczeństwami związanymi również z naszym mieszkaniem. Nie wiedząc, co może się zdarzyć coraz więcej Polaków postanawia ubezpieczyć mieszkanie i jego wyposażenie. Oprócz standardowej polisy na wypadek zalania sąsiada lub wyrządzenia komuś szkody, czyli OC w życiu prywatnym możemy skorzystać z innych opcji ubezpieczenia.

Ubezpieczenie mieszkania: złożone ubezpieczenie

Ubezpieczenie mieszkania wiąże się z różnymi możliwościami ochrony. W podstawowej polisie znaleźć można OC w życiu prywatnym, bo największym niebezpieczeństwem jest wyrządzenie szkody naszym sąsiadom. Zalanie sufitu lub uszkodzenie mieszkania w inny sposób wiąże się potem z pokryciem szkód i pokryciem kosztów naprawy. Posiadając ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, taki koszt pokrywa nasz ubezpieczyciel, a my nie musimy martwić się o brak funduszy na pokrycie szkód. Kolejnym wartym zainteresowania pakietem jest assistace. Gdy coś się zepsuje, wystarczy to zgłosić konsultantowi i w krótkim czasie pojawi się w naszych drzwiach pan, który naprawi zepsuty kran, wymieni pęknięta rurę, a nawet zajmie się elektryką. W ramach ubezpieczenia mieszkania możemy również objąć ochroną jego wyposażenie. Jeśli uznamy, że przedmioty (obrazy, cenne pamiątki, sprzęt grającym, a nawet meble), które znajdują się w naszym mieszkaniu są cenne, możemy włączyć je do ubezpieczenia.

Ubezpieczenie mieszkania: elementy stałe i ruchome

Przeglądając oferty ubezpieczenia mieszkania natkniemy się nieraz na pojęcia elementów stałych i elementów ruchomych. Co one oznaczają? Każde mieszkanie, podobnie jak i dom, składa się z elementów stałych i ruchomych. Elementy stałe to wszystkie składowe mieszkania, których nie możemy wymienić, nie można ich wynieść ani nazbyt w nie ingerować. Są to wszystkie ściany, podłogi, sufity, zewnętrzne elementy instalacji wodnokanalizacyjnych (krany, wanny, brodziki, baterie, itp.), a także elementy kanalizacji elektrycznej i grzewczej (zabudowy kuchenne, piece grzewcze, kominki, itp.). Elementem stałym są również drzwi wejściowe do mieszkania, a także okna i urządzenia przeciwpożarowe. Natomiast elementy ruchome mieszkania, które możemy objąć ochroną ubezpieczenia mieszkania to wszystko to, co jest naszą własnością. Krócej mówiąc, to wyposażenie mieszkania: meble, sprzęt komputerowy, sprzęt turystyczny, sportowy, nawet nasze ubrania.

Ubezpieczenie mieszkania : wycena własności

Przed zakupem ubezpieczenia, każdy powinien uczciwie przed sobą oszacować wartość mieszkania oraz tego, co chcemy objąć ochroną. Musimy wiedzieć, na jaką kwotę ubezpieczyć mieszkanie, aby w razie uszkodzenia któregoś z elementów, ubezpieczyciel wypłacił kwotę odszkodowania adekwatną do wartości uszkodzonego elementu lub w przypadku, gdyby zaistniało losowe zdarzenie, w wyniku którego zniszczeniu uległo całe nasze mieszkanie odszkodowanie pokryło wszystkie koszty związane z rozwiązaniem problemu. Wszystko jest istotne i bardzo ważne jest, aby dobrze wycenić nasz majątek, ponieważ to od nas zależy jaka wartość pojawi się na polisie ubezpieczenia mieszkania i od tego będzie zależała wysokość odszkodowania w razie wypadku.

Aby znaleźć najlepsze ubezpieczenie mieszkania, można skorzystać z porównywarek internetowych, np. http://www.finmarket.pl/ubezpieczenia/mieszkanie-i-dom.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *