Jak dbać o kwiaty w domu

 

Jak dbać o kwiaty w domu

Zastanawiasz się jak dbać o kwiaty w domu – by były piękną, zieloną ozdobą Twojego mieszkania? I nie straszyły przesuszonymi, ograbionymi z liści kikutami?

To łatwiejsze niż myślisz. Wystarczy odrobina systematyczności – i wiedza – co i kiedy zrobić, by cieszyć się piękną roślinnością w domu.

Jak dbać o kwiaty w domu – wybór roślin

Jeśli nie jesteś zapalonym ogrodnikiem – to są duże szanse – że nie znasz nawet nazwy kwiatów, które masz w domu. Nie wiesz jak o nie dbać i w jaki sposób je pielęgnować. Dlatego pierwszą podstawową radą – jaką możemy Ci dać – jest odkrycie, jakie gatunki roślin już masz. Kolejną – dowiedz się więcej o swoich roślinkach. Tych, które już masz. Sprawdź skąd pochodzą, jakie jest ich naturalne środowisko, czy wolą miejsca słoneczne, czy wręcz przeciwnie w cieniu. Ile czasu potrzeba na ich pielęgnację, jaką ziemię wolą – zasadową czy kwaśną. Czy trzeba je nawozić – jeśli tak – jak często. I tym podobne.
Jeśli jednak dopiero myślisz o kwiatach w domu – i jeszcze nie masz u siebie żadnej roślinki – dostosuj je do swojego trybu życia. Jeśli masz mało czasu, często wyjeżdżasz i czasami nie ma cię 2 – 3 tygodnie w domu – poszukaj kwiatów – które są w stanie z Tobą wytrzymać. Nie wszystkie potrzebują podlewania dzień w dzień. Są takie gatunki – na których 2 – 3 tygodnie bez wody nie zrobi różnicy. Wręcz odwrotnie – wtedy funkcjonują najlepiej i wyglądają najpiękniej. Jeśli mieszkasz w domu, gdzie rzadko dociera słońce – nie kupuj roślin, które lubią nasłonecznione stanowiska. Cieniolubne kwiaty – też nie będą pięknie wyglądały – gdy ustawisz je na pełnym słońcu.
A gdy już zdecydujesz się – jakie gatunki chcesz kupić – w wyborze kwiatów w optymalnej cenie pomoże Ci wyszukiwarka mebli, dekoracji – w tym kwiatów – Favi.pl 

Jak dbać o kwiaty w domu – podlewanie

Pierwszą i najważniejszą czynnością, związaną z posiadaniem kwiatów – jest ich podlewanie. Jednak – nawet tutaj nie jest tak prosto, jak totalnym ogrodowym laikom się wydaje. Część kwiatów lubi częste podlewanie – inne wręcz przeciwnie. Aby sprawdzić – czy roślina potrzebuje kolejnej porcji wody – wystarczy sprawdzić palcem wilgotność ziemi. Jeśli jest sucha – podlewamy. Jeśli kwiat ma mokro – nie dolewamy mu nowej porcji wody. Wbrew pozorom – nadmiar wody – bardziej szkodzi roślinom – niż jej brak.
Kolejna kwestia – o której musimy pamiętać – to sposób podlewania. Część kwiatów preferuje podlewanie od góry – czyli konewką prosto do ziemi w której rosną. Inne – np. storczyki – wolą podlewanie od dołu. Czyli wodę do podlewania kwiatów wlewamy do miski. I do tej miski z wodą wstawiamy doniczkę z naszym kwiatem.

Jak dbać o kwiaty w domu – obumarłe części roślin

Częstym błędem, jaki popełniają młodzi adepci ogrodnictwa jest pozostawianie starych, zwiędniętych czy obumarłych części roślin w doniczce. Być może wydaje Ci się, że taki liść – to nic innego – jak naturalny nawóz dla Twojej roślinki. Niestety – fakty wyglądają inaczej. Taki liść to siedlisko bakterii glebowych oraz grzybów – które zajmują się rozkładem liści. Szczególnie grzyby mogą zagrażać dalszemu rozwojowi Twojej roślinki. W sprzyjających warunkach – zaczną zjadać – nie tylko stare części roślin – ale i samą żyjącą roślinkę. W ten sposób – zaczynasz hodować jej naturalnych wrogów – w efekcie czego kwiat w doniczce może wyglądać coraz gorzej. Dlatego znacznie lepszym pomysłem jest usuwanie z doniczki martwych części roślin. A do nawożenia wykorzystywanie przeznaczonych do tego preparatów.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *