Spadek obciążony długami – jak się przed nim uchronić?

spadek
 

Śmierć najbliższej osoby nie jest doświadczeniem łatwym, jednak po pierwszym okresie żałoby należy się zająć także sprawami bardziej przyziemnymi, takimi jak spadek.

Informacje o spadku można znaleźć u notariusza

Coraz więcej osób decyduje się na spisanie testamentu i jego zdeponowanie u notariusza. Notariusz Mikołów, jako prawnik powołany przez ministra sprawiedliwości, jest osobą zaufania publicznego, więc możemy mieć pewność, że testament będzie u niego bezpieczny. Jeżeli wiemy, że najbliższa nam osoba pozostawiła testament, wówczas należy udać się do notariusza, by odczytał spadkobiercom testament. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze otrzymanie spadku przyniesie nam korzyści. Może się bowiem okazać, że oprócz majątku w skład masy spadkowej wchodzą także długi zmarłego. Jest jednak możliwość uchronienia się przed długami w spadku.

Odrzucenie spadku

Pierwszą możliwością uchronienia się przed długami jest odrzucenie spadku. Wówczas nie uzyskamy nic z majątku zmarłego, ale też nie odziedziczymy długów. Poszukiwani będą kolejni spadkobiercy zmarłego. Jeżeli wiemy, że nasz krewny ma wiele długów, to jeszcze za jego życia możemy się przed nimi uchronić, składając stosowne oświadczenie przed notariuszem.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest najbezpieczniejszym sposobem na ochronienie się przed ewentualnymi długami zmarłego. Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza odpowiadamy bowiem za długi zmarłego, ale tylko do wysokości majątku, jaki pozostawił. Nie narażamy więc własnych funduszy na utratę, do jakiej mogłoby dojść, jeżeli zdecydowalibyśmy się na proste przyjęcie spadku.

Czas na przyjęcie lub odrzucenie spadku

Ważną sprawą przy przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest czas. Mamy bowiem sześć miesięcy po śmierci krewnego, aby odrzucić spadek. Jeżeli w tym czasie nie złożymy innego oświadczenia, wówczas dziedziczymy zarówno majątek, jak i zobowiązania zmarłego. Wierzyciele zaś mogą domagać się spłaty z naszych własnych funduszy.

Tags:

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *