Ostropest plamisty i jego zastosowanie

ostropest
ostropest

Od niedawna można powiedzieć, że z roku na rok rośnie zainteresowanie różnego rodzaju naturalnymi składnikami, które mają mieć dobroczynny wpływ na nasz organizm. Pośród nich pojawiają się liczne rośliny, zioła. Można zaliczyć do nich ostropest plamisty, który ma świetny wpływ na nasz organizm. Jest to produkt, który może mieć zbawienny wpływ na naszą wątrobę, jest to skarbnica przeciwutleniaczy, które mogą chronić przed chorobami nowotworowymi. Warto wiedzieć o nim nieco więcej.

Ostropest

Ostropest plamisty to roślina astrowata, która swoim wyglądem przypomina oset z różowymi kwiatami. Okazuje się, że jako roślina lecznicza ostropest był wykorzystywany już w czasach starożytnych. Swoje doskonałe działanie będzie zawdzięczać sylimarynie, która to znajduje się w owocni. Jest to silny przeciwutleniacz, który będzie gwarantował nam usuwanie wolnych rodników z organizmu. Ten związek działa odtruwająco oraz regenerująco na wątrobę, znajduje się również w wielu popularnych lekach.

Właściwości ostropestu

Jak się okazuje ostropest ma bardzo szerokie możliwe działania lecznicze. Roślina przede wszystkim ma zastosowanie w przypadku problemów z wątrobą, dlatego u osób z chorobą alkoholową może być istotnym wsparciem. W przypadku leczenia odwykowego będzie wpływać na regenerację komórek wątroby i będzie ich chronić przed toksycznym działaniem alkoholu. Nasiona będą elementem pomocnym, gdy ktoś ma problem z wątrobą ze względu na złą dietę. Wykorzystuje się również ostropest i jego nasiona po wirusowym zapaleniu wątroby typu C, przy marskości czy problemach ze zwyrodnieniem tłuszczowym. Korzystne działanie wywiera również u osób z cukrzycą, normuje poziom glukozy we krwi i jednocześnie może zmniejszać cholesterol. Roślina wpływa na wydzielanie soku żołądkowego i może pomóc na problemy z łaknieniem.

Występująca tam Sylimaryna ma działanie oczyszczające nasz organizm z toksyn i będzie elementem pomocnym w przypadku chemoterapii, ponieważ będzie zmniejszać te czynniki, które wpływają na uszkodzenie wątroby, zamiast tego będzie decydować o wspomożeniu jej odnowy a także usuwa substancje toksyczne, które mogą się w organizmie odkładać. Działanie profilaktyczne będzie polegać na usuwaniu wolnych rodników a dzięki temu tkanki będą zabezpieczone przed pojawieniem się nowotworu. Polecany jest dla tych osób, które są po długich antybiotykowych kuracjach.

Dawkowanie i zastosowanie

Ostropest plamisty powinno się spożywać w postaci mielonych nasion 2-3 łyżeczki dziennie. Jest on łatwy do zastosowania, ponieważ nie ma smaku i dlatego nadaje się do dodania i do słodkich i słonych czy ostrych potraw. Napar można przyrządzić, jeśli zalejemy dwie łyżeczki mielonej rośliny przegotowaną wodą. Napar wypijamy a ostropest zjadamy. Jeśli decydujemy się na tabletki, w których będzie sylimaryna to będzie trzeba stosować je zgodnie z tym co podaje na opakowaniu producent. Ostropest można przyjmować poprzez dodanie do sałatki, owsianki czy sera. Nie powinno być wiec większych problemów z jego przyjmowaniem.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *