Jestem dziewicą – czy mogę używać tamponów?

jestem dziewica

Błona dziewicza i pierwsze miesiączki wiążą się z wieloma emocjami wśród nastolatek. Pojawia się mnóstwo pytań, również o to, czy będąc dziewicą można używać tamponów. Jaka jest prawda?

Czy błonę dziewiczą można uszkodzić bez współżycia?

To ryzyko martwi wiele dziewczyn w młodym wieku. Jako dziewica całkiem słusznie zadajesz sobie to pytanie. Odpowiedź brzmi: tak, można. Co więcej w niektórych przypadkach do jej zerwania może dojść nawet podczas zbyt intensywnego wysiłku. Co prawda nie oznacza to, że w tym momencie przestajesz być dziewicą. Jednak, żeby zanadto się nie obawiać, warto przeanalizować, czy tampon również może ją przerwać.

Tampon a błona dziewicza

Błona najczęściej zasłania tylko część ujścia pochwy. Niektóre kobiety mają jej bardzo niewiele. Dzięki temu dziewica jak najbardziej może używać tamponów. Jednak istnieje pewne ryzyko. Ten element kobiecego ciała jest mimo wszystko dość delikatny. Zbyt gwałtowne wkładanie tamponu na siłę może skutkować zerwaniem błony. Co prawda nie dzieje się to często, jednak może się zdarzyć. Dlatego chociaż każda kobieta może stosować tampony (niezależnie czy jest dziewicą, czy nie) warto się dowiedzieć jak założyć tampon w umiejętny sposób.

Od kiedy można zacząć stosować tampony?

Można już od pierwszej miesiączki – nie ma co do tego żadnych przeszkód. Zanim rozpocznie się pierwsze krwawienie, błona mięknie i staje się bardziej elastyczna. Dzięki temu aplikacja tamponu nie powinna sprawiać większych trudności. Na samym początku lepiej stosować tampony o mniejszych rozmiarach. Ich chłonność w zupełności wystarczy na pierwsze krwawienia, a delikatne wkładanie z pewnością nie uszkodzi błony dziewiczej.

Jak włożyć tampon?

Pierwsza aplikacja może przysporzyć pewnych trudności – to normalne, każdej nowej umiejętności trzeba się nauczyć. Dlatego śmiało korzystaj z możliwości jakie oferują. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci łatwo i komfortowo założyć tampon.

W pierwszej kolejności dobrze jest się zrelaksować. Przy napiętych mięśniach trudniej jest umieścić tampon na właściwym miejscu. Jest to bardzo ważne jeśli jesteś dziewicą. Rozluźnienie się sprawi, że również błona dziewicza będzie bardziej rozciągliwa. Następnie ukucnij lub usiądź na toalecie. Wprowadź tampon do środka, delikatnie popychając palcem wskazującym (sznureczek musi swobodnie zwisać w dół). Nie spiesz się i jeśli poczujesz opór spróbuj lekko okręcić lub przesunąć tampon w bok. W ten sposób umieść go w jak najbardziej komfortowym miejscu.

Po więcej informacji zapraszamy na www.nastolatki.myob.pl

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *