Pierwsza wizyta u ginekologa – kobieta czy mężczyzna?

Pierwsza wizyta u ginekologa. Przed pierwszą wizytą u ginekologa często towarzyszy nam zdenerwowanie i zawstydzenie-  to normalne odczucia, w końcu nie jesteśmy przyzwyczajone do odsłaniania naszych intymnych części ciała przed obcą nam osobą. Należy pamiętać, że lekarz podchodzi do tego w profesjonalny sposób, dla niego istotniejsze jest Nasze zdrowie niż „widoki” z którymi obcuje na co dzień.

 Pierwsza wizyta u ginekologa – rozmowa

Jeśli boisz się badania, porozmawiaj z kimś, kto już przez to przechodził, na przykład ze starszą siostrą, mamą lub przyjaciółką. Wymiana doświadczeń może złagodzić Twój niepokój. Dobrze jest mieć wsparcie innej osoby, kiedy musisz sobie poradzić z nową sytuacją. Może chciałabyś pójść ze swoją mamą? A jeśli ona nie może, poproś starszą siostrę, inną krewną lub przyjaciółkę. Osoba towarzysząca może przebywać w gabinecie podczas całego badania lub tylko podczas rozmowy z lekarzem.

Pierwsza wizyta u ginekologa – to Ty decydujesz, czy chcesz kogoś przyprowadzić!

Dobry ginekolog- to inwestycja na długie lata. Trudno jednak wybrać lekarza kompetentnego, do którego będziemy miały całkowite zaufanie. Warto popytać swoich znajomych o sprawdzonego i godnego polecenia specjalistę. Jeśli natomiast wstydzimy się porozmawiać z bliskimi, warto poszukać w internecie wpisując w wyszukiwarkę google np. ginekolog warszawa. Na pewno znajdziemy w ten sposób lekarzy, którzy będą cieszyć się uznaniem i dobrą opinią internautów.

Pierwsza wizyta u ginekologa Kobieta „vs” mężczyzna?

Przy wyborze ginekologa powinnyśmy kierować się przede wszystkim własnymi przekonaniami. Nie ma bowiem żadnej reguły, która mówi, że kobiety są lepszymi ginekologami od mężczyzn i odwrotnie. Warto też pamiętać, że nikt nie jest uwiązany do końca życia- do raz wybranego już  specjalisty. Gdy uznamy, że nie spełnia naszych oczekiwań, zawsze możemy go zmienić.

Pierwsza wizyta u ginekologa – sama podejmij decyzję

Ile kobiet, tyle opinii. Pewne jest, że płeć nie powinna być czynnikiem decydującym przy wyborze żadnego lekarza – bez względu na to, o jakiej mówimy specjalności. Znacznie ważniejsze jest wykształcenie oraz doświadczenie, dlatego też, zanim zdecydujemy się na wybór/zmianę lekarza, lepiej zwrócić uwagę na przebieg jego edukacji, poprzednie miejsca pracy, kursy, wyróżnienia, referencje i opinie pacjentek. Z obserwacji wynika, że pacjentki, które za pierwszym razem wybrały lekarza mężczyznę, zwykle nie czują potrzeby „testowania” pań. Ale – co ciekawe – odwrotnie ta zależność również działa!

Pierwsza wizyta u ginekologa – to też człowiek

Warto jednak pamiętać, że ginekolog to tylko lekarz, który codziennie bada dziesiątki kobiet. Gdyby miał wszystkie traktować niczym obiekt pożądania, to niezwłocznie musiałby udać się do psychologa, żeby nie zwariować. Dla niego oglądanie kobiecych narządów to codzienność, która nie budzi większych emocji.

Podsumowując – o ile płeć nie powinna być czynnikiem decydującym przy wyborze ginekologa,  to zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, bo – to, co dla jednego stanowi wadę, dla drugiego może być zaletą. Wybierzmy więc takiego lekarza, który najlepiej odpowiada naszym wymaganiom.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *