Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u lekarza?

Pierwsza wizyta dziecka u lekarza
Pierwsza wizyta dziecka u lekarza

Pierwsza wizyta dziecka u lekarza. Narodzinom dziecka towarzyszy wiele emocji: od strachu do radości. Wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Kiedy dziecko jest już na świecie, następuje euforia, która trwa przez pierwszych dni tuż po narodzinach. Jednak następuje taki dzień, w którym radość znika i pojawia się obawa “jak to będzie wyglądać?”. Tym dniem jest pierwsza wizyta dziecka u lekarza.

Pierwsza wizyta dziecka u lekarza – Wybierz lekarza

 

Pierwsza wizyta dziecka u lekarza odbywa się między 4 a 6 tygodniem  życia. Dlatego warto już wcześniej zacząć rozglądać się za odpowiednim lekarzem. Informacji o pediatrach możemy poszukać w internecie, ale możemy też popytać wśród znajomych, czy mogą polecić jakiegoś lekarza. Warto też sprawdzić, gdzie w naszej okolicy znajduje się najbliższa przychodnia. Jeśli dziecko zachoruje w nocy, nie musimy wtedy jeździć na drugi koniec miasta. Pozwala to również zaoszczędzić dużo czasu, a przede wszystkim, nie narażamy dziecka na stres związany z długim pobytem poza domem.

 

Pierwsza wizyta dziecka u lekarza – Wyprawka

 

Każde wyjście z dzieckiem domu przypomina długą wyprawę. Listę rzeczy, które powinniśmy mieć ze sobą jest dość długa. Wybierając się do lekarza, również musimy się odpowiednio spakować, mimo że wizyta nie trwa długo. Co nam zatem będzie potrzebne? O pomoc w sporządzeniu listy poprosiliśmy mamy z portalu forumdlamam.pl.

 

  1. Dokumentacja ze szpitala – są w niej zawarte wszystkie informacje dotyczące tego jak przebiegał poród, jaki był stan zdrowia dziecka tuż po narodzeniu, jakie badania wykonano oraz jakie szczepienia podano. Zawiera w sobie wszystkie ważne informacje.
  2. Książeczka zdrowia dziecka – jest o tyle istotna, że to właśnie w niej będą zapisywane wszelkie informacje dotyczące badań, szczepień i chorób, które towarzyszyły życiu dziecka.
  3. Karta szczepień – otrzymasz ją w szpitalu. Należy zabrać ją do przychodni i tam też ją zostawić.
  4. Zapasowe pieluchy – chyba nie musimy tłumaczyć dlaczego
  5. Zapasowe ubranka – jeżeli dziecko zabrudzi się, obsiusia ubranko lub mu się uleje, możemy spokojnie przebrać naszą pociechę i nie martwić się tym, że siedzi w brudnych ciuszkach
  6. Pielucha tetrowa – w trakcie badania lekarz poprosi cię o rozebranie dziecka, żeby dokładnie sprawdzić, jak maluch się rozwija. Dziecko też jest ważone, dlatego żeby nie było maluchowi zimno od wagi czy też leżanki, na której leży, połóżmy na niej pieluchę. Zapewnimy w ten sposób dziecku większy komfort.
  7. Butelka z mlekiem – jeżeli karmimy dziecko mlekiem modyfikowanym lub sposobem mieszanym – w końcu nigdy nie wiadomo, kiedy dziecko zgłodnieje.
  8. Ulubione zabawki – są doskonałym sposobem na uspokojenie dziecka i ukojenie jego nerwów. Przychodnia jest nowym miejscem, którego nie zna, dlatego też może być wystraszony. Jeżeli oprócz mamy, będzie jeszcze dobrze mu znana zabawka, malec będzie spokojniejszy.
  9. Osoba towarzysząca – chociaż może się to wydawać niekonieczne, to jednak warto poprosić kogoś o towarzystwo. Jeżeli mama będzie musiała wypełnić dodatkowe formularze, nie będzie się musiała martwić o brak opieki nad dzieckiem.

Pierwsza wizyta dziecka u lekarza – Badanie lekarskie

Lekarz bada dziecko od stóp do głowy. A właściwie to na odwrót gdyż najpierw sprawdza stan ciemiączka. Następnie obserwuje, czy dziecko wykonuje wszystkie ruchy prawidłowo, czy jakieś nie są ograniczone, czy odpowiednio układa główkę. Sprawdza też słuch i wzrok dziecka (w miarę możliwości). Bada kończyny, sprawdza zakres ich ruchu. Podczas wizyty dziecko w odpowiednim momencie należy rozebrać, żeby pediatra ocenił, czy narządy płciowe rozwijają się prawidłowo. W ten sposób może też ocenić stan skóry dziecka. Jeżeli lekarz będzie miał wątpliwości, może dać nam skierowanie na dodatkowe badania, np. do ortopedy. Nie bójmy się tego. W końcu to dla zdrowia naszego dziecka.

Pierwsza wizyta dziecka u lekarza – czego się spodziewać

Pierwsza wizyta trwa dłużej niż kolejne wizyty, gdyż badanie musi być kompleksowe. Kolejne bilanse zdrowia będą trwały o wiele krócej. Po zakończonym badaniu rodzice mają okazję, aby zapytać lekarza o właściwą pielęgnację dziecka czy profilaktykę (informację te znajdziecie również na http://forumdlamam.pl/zdrowie-i-pielegnacja-niemowlecia-f50.html?sid=31071302bb6074e458ee020472e4ec7d). Jeżeli mamy jakieś wątpliwości jest to też dobry czas na ich rozwianie. W tym czasie lekarz może też udzielić nam swoich rad. Powie nam też, kiedy należy się zgłosić z dzieckiem na kolejne badanie kontrolne.

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *