Jak wybrać adwokata do sprawy karnej?

sprawa karna
 

Prawo, jest pewnym cywilizacyjnym wyznacznikiem, którego każdy człowiek musi przestrzegać, w przeciwnym razie, zostaną na niego odgórnie nałożone konsekwencje. Jednak na salach sądowych, wciąż dominuje zasada domniemanej niewinności, dlatego też, jeżeli czujemy się niesłusznie posądzeni o dokonanie jakiegoś czynu, który prawo określa jako karalny, niezbędna będzie pomoc adwokata, który pomoże nam wyjść z opresji.

Jednak adwokat, jest osobą, która reprezentować  będzie nas przed obliczem sądu, dlatego też, bardzo ważne  jest, by była to osoba kompetentna, pewna siebie i doświadczona – dzięki tym cechą, będziemy mieć pewność, że nasze interesy, będą odpowiednio reprezentowane na wokandzie.

Obecny rynek usług prawnych, jest jednak bardzo obszerny, od małych instytucji po wielkie korporacje, a wszyscy zawładnięci walką o potencjalnego klienta. Jak więc znaleźć adwokata, który nie tylko zrobi co w jego mocy, by wygrać daną sprawę, ale także będzie w naszym zasięgu finansowym?

Czym jest sprawa karna?

Sprawa karna, jest w najprostszym rozumieniu procesem sądowym, podczas którego ma dojść do ustalenia czy miał miejsce czyn zabroniony w postaci przestępstwa, a następnie wykrycie jego sprawcy i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.

Prawa i obowiązki organów procesowych (sądu i prokuratora), stron w procesie, a także innych uczestników postępowania – określone są w ustawie dotyczącej norm postępowania karnego, która reguluje również formę działań i procesów sądowych.

Cechy dobrego adwokata

Szukając reprezentacji w sądzie, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich będzie oczywiście doświadczenie konkretnego adwokata. Warto dodać, że wiek czy staż pracy, nie pozostaje oczywiście bez znaczenia, jednak najważniejsza są znajomość i doświadczenie w konkretniej dziedzinie prawa. Jest ono bowiem na tyle obszerne, że nie sposób być w jego zakresie „specjalistą od wszystkiego”, dlatego też, w przypadku sprawy karnej, powinniśmy szukać możliwie najbardziej doświadczonego karnisty – nie jest to, jak już wspominaliśmy kwestia wieku. Znajdziemy bowiem wielu młodych, doświadczonych i inteligentnych prawników, którzy w doskonały sposób przygotują i poprowadzą naszą linię obrony.

Trzeba też pamiętać, że wynajęcie doświadczonego i renomowanego adwokata, nie będzie gwarantem, że to on i tylko on będzie prowadził całą sprawę. Najczęściej spotykaną praktyką, jest angażowanie do nieco mniej istotnych dla samego adwokata spraw, swoich aplikantów.

Jak w każdym przypadku, będziemy zmuszeni dostosować wybór adwokata, do możliwości i zasobności naszego portfela. Usługi prawne, nie należą bowiem do najtańszych. Trzeba jednak pamiętać, że największe znaczenie ma w tym przypadku waga danej sprawy – czyli o jak bardzo karygodny czyn, jesteśmy domniemanie posądzani. Im większe bowiem są rozmiary przestępstwa, tym lepsza i bardziej profesjonalna reprezentacja będzie niezbędna, by udowodnić naszą niewinność.

Oczywiście, ostateczną formą oszczędności w tym przypadku, będzie samodzielnie przygotowana linia obrony. Na pierwszy rzut oka, może wydawać się akty prawne, czy też informacje znalezione w sieci – uczynią z laika profesjonalnego adwokata. Jeżeli jesteś istnym omnibusem i potrafisz wyciągać logiczne argumenty na każdą okazje „z rękawa”, możesz zaryzykować i bronić się samemu, jednak to rozwiązanie raczej rzadko przynosi pozytywne skutki. Dlatego też, zanim staniesz przed obliczem sądu, powinieneś zwrócić się o pomoc do specjalistów – możesz ich znaleźć tutaj –, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na pozytywne dla ciebie rozstrzygnięcie procesu karnego.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *