Czy transplantacja włosów rozwiąże problem łysienia raz na zawsze?

Problem łysienia dotyka dużego odsetka społeczeństwa, zwłaszcza mężczyzn. Coraz częściej również kobiety przyznają się do tego, że tracą nadmierną ilość włosów. Na szczęście medycyna estetyczna daje nam coraz doskonalsze metody transplantacji włosów, dzięki którym efekty są naturalne i trwałe.

Transplantacja włosów – dla kogo?

Transplantacja włosów to zabieg, który zalecany jest, gdy inne metody zagęszczania włosów zawiodą. Wskazaniem jest łysienie androgenowe (u mężczyzn i kobiet), a także ubytki owłosienia po urazach, oparzeniach, napromieniowaniu czy stanach zapalnych. Nie jest to jednak odpowiednia metoda leczenia łysienia plackowatego.

Za nadmierne wypadanie włosów odpowiadają przede wszystkim męskie hormony płciowe (które występują również u kobiet). Testosteron w organizmie, pod wpływem enzymów, przekształca się w DHT (dihydrotestosteron), który niszczy mieszki włosowe. Najmniej wrażliwe na działanie DHT są mieszki włosowe znajdujące się na potylicy – stamtąd właśnie najczęściej pobiera się implanty włosów.

Na czym polega przeszczep włosów Smart Graft?

Transplantacja włosów jest zabiegiem coraz mniej ingerującym w nasze ciało. Zabieg polegający na wycinaniu całych fragmentów owłosionej skóry głowy, należy do przeszłości. Dzisiejsze zabiegi są bezpieczniejsze i bardziej estetyczne. Przykładem jest Smart Graft – nowatorska transplantacja włosów, która polega na pobieraniu pojedynczych zespołów mieszków włosowych (tzw. graftów) i przeszczepianiu ich w miejsca dotknięte łysieniem. Odbywa się to za pomocą indywidualnie dobranej głowicy z maleńkim skalpelem o ostrzu dopasowanym do średnicy pobieranego włosa.

Głowica, za pomocą której pobiera się grafty, działa w ruchu obrotowym, co znacznie ułatwia i przyspiesza całą procedurę. System wyposażony jest w blokadę, która uniemożliwia wbicie ostrza na głębokość większą niż 1 mm, dzięki czemu zabieg jest zarówno skuteczny, jak i bezpieczny.

Zanim pobrane mieszki włosowe zostaną zaszczepione, przechowywane są w zamkniętych, sterylnych pojemnikach, gdzie panuje temperatura 6–8°C oraz regulowany jest poziom nawilżenia roztworem soli fizjologicznej. Warunki te zwiększają przeżywalność przeszczepianych włosów, która w przypadku metody Smart Graft sięga aż 98%.

Ostatni etap transplantacji włosów to implantowanie graftów na wybranym obszarze. Lekarz posługuje się w tym celu precyzyjnym narzędziem, tzw. penem. Kolejne zespoły mieszkowe umieszczane są w skórze w ten sposób, aby linia przeszczepionych włosów była nie do odróżnienia od tej naturalnej.

Czy implanty włosów utrzymają się przez całe życie?

Przeszczep włosów Smart Graft charakteryzuje się wysoką skutecznością. Włosy po przeszczepie rosną w naturalnym tempie, przechodząc przez pełen cykl wzrostu – od anagenu do telogenu. Każdy z tych etapów ma określony czas trwania. W ciągu dwóch tygodni po zabiegu przeszczepione mieszki gubią włosy, a po kilku następnych tygodniach rozpoczynają produkcję nowych. Na pełne rezultaty trzeba poczekać około 12–14 miesięcy.

Dzięki ogromnej precyzji zabiegu transplantacji włosów metodą Smart Graft:

  •       nowa fryzura do złudzenia przypomina naturalne owłosienie;
  •       na głowie nie ma widocznych blizn;
  •       włosy po przeszczepie są gęste i mocne.

Zdarza się, że łysienie postępuje i po roku, dwóch po zabiegu pojawiają się braki w owłosieniu w nowych miejscach. Wówczas warto ponownie zdecydować się na przeszczep włosów, aby uzupełnić przerzedzenia.

Rozważasz przeszczep włosów? Umów się na konsultację w warszawskiej Klinice Miracki.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *