Promienie UV – Ochroń swoje dziecko przed nimi

Promienie UV
Promienie UV

Każda mama troszczy się o swoje dziecko. W pierwszych latach życia dziecko powinno być szczególnie chronione. Naturalna ochrona często nie wystarczy. Dlatego też należy wybrać odpowiednie środki do pielęgnacji i ochrony wrażliwej skóry dziecka. Odpoczynek na słońcu jest często wybieranym sposobem spędzania wolnego czasu. Choć jest to czas regeneracji sił i odpoczynku należy nie zapominać o ochronie skóry, która podatna jest na oddziaływanie promieni słonecznych.

Promienie UV – groźne dla dzieci

Działanie słońca ma wiele skutków. Kojarzy się głównie ze zdrową opalenizną. Nie da się zaprzeczyć, że słońce ma często leczniczy wpływ. Działa skutecznie na zwalczanie objaw astmy i artetyzmu. Jednak należy zaznaczyć, że promienie słoneczne czynią wiele szkód zarówno w naszym organizmie jak i dla naszej skóry.

Promienie UV – rodzaje promieniowania

Występują trzy rodzaje promieniowania. Wyróżnia się światło widziane, promienie podczerwone i najbardziej szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV). W związku z tym często kosmetyki wzbogacane są o filtry, które mają za zadanie skutecznie ochronić nas przed ich złym działaniem. Występują trzy rodzaje promieni UV. Pierwsze z nich to nieszkodliwe promienie UVC, które nie przebijają się przez warstwę ozonową. Wykorzystuje się je jedynie w  laboratoriach. Opaleniznę zawdzięczamy promieniom UVB, które poza dobroczynnymi właściwościami mogą spowodować oparzenie skóry. Najsilniej oddziałuje latem. Najgroźniejsze jednak są promienie UVA. Jest w stanie przeniknąć do głębokich warstw skóry. Uszkadza włókna kolagenowe i elastynę, przez co skóra szybciej się starzeje. Efekt działania UVA nie jest widoczny od razu jak w przypadku UVB, ich działanie jest długotrwałe i często nieodwracalne.

Promienie UV – skutki działania

Najczęściej spotykanymi skutkami oddziaływania promieni UV sa oparzenia. Oparzenie występuje kilka godzin po “przedawkowaniu słońca”. Objawia się zaczerwienieniem skóry i pieczeniem. W tym celu należy jak najszybciej posmarować poparzoną skórę kremami chłodzącymi. Częste opalanie się powoduje szybkie starzenie się skóry. Zarówno lampy w solarium, jak i słońce dzienne przyśpiesza ten proces. W związku z tym należy używać kremy, które bogate są w filtry UV. Poważnym skutkiem promieniowania są choroby nowotworowe. Czerniak jest najbardziej złośliwym rakiem skóry, wywołanym przez złe promienie słońca.

Promienie UV – Chroń siebie i swoje dziecko!

Dlaczego ochrona przed promieniami jest ważna nie trzeba tłumaczyć. Ważne jest, aby stosować się do kilku zaleceń, dzięki którym nie wyrządzą nam i naszym dzieciom krzywdy.

Przede wszystkim ochronne mleczka i kremy wzbogacone o filtry. La Roche-Posay poleca Anthelios SPF 50+. Jest to idealna i najwyższa ochrona dla dzieci. Osłania przed promieniami UVA i UVB. Ważne jest, aby krem z filtrem był odpowiednio dobrany do skóry. Poza tym należy zadbać, żeby krem był świeży, ponieważ korzystne składniki w kremie z poprzedniego sezonu już dawno wyparowały.  Poza kremową ochroną należy pamiętać, że zbyt długie przebywanie na słońcu nie jest wskazane. Słońce w godzinach popołudniowych najintensywniej promieniuje, dlatego też nie poleca się, aby dzieci w tym czasie przebywały na słońcu.

Promienie UV – zasady bezpiecznego opalania

Gdy chcemy osiągnąć efekt pięknej zdrowej opalenizmy nie powinniśmy narażać jednorazowo skóry. W ten sposób można ją poparzyć. W tym celu zaleca się stopniowe opalanie. To znaczy, że wystarczy 20 minut na słońcu każdego dnia, aby skóra już po tygodniu osiągnęła efekt zdrowego i przede wszystkim trwałego opalania. Podczas tej czynności należy dbać o oczy i głowę. Dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV są niezastąpione, a odpowiednie nakrycie głowy zapewni ochronę przed udarem i zawrotami głowy.

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest podstawą w upalne dni. Dlatego powinno się pić dużo wody, która schłodzi organizm. Słońce nie wpływa korzystnie na dzieci poniżej 1. roku życia. Dlatego należy unikać słońca. Jednak warto zauważyć, że cień nie daje stuprocentowej ochrony. Cień jest ochroną przed bezpośrednio oddziałującymi promieniami, ale nie chroni przed odbitymi od ziemi.

Więcej na temat ochrony przed przed promieniami UV na stronie : http://www.laroche-posay.pl/produkty/potrzeby/Zadbaj-o-wra%C5%BCliw%C4%85-sk%C3%B3r%C4%99-dzieci-cnd1124.aspx

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *