Odciski na stopach – Jak pozbyć się pęcherzy i odcisków na stopach?

Odciski na stopach
Odciski na stopach

Odciski na stopach. Źle dopasowane obuwie, chodzenie na wysokich obcasach, a także wady w budowie stóp przyczyniają się do powstawania pęcherzy i odcisków. Objawiają się najczęściej bólem i uczuciem pieczenia. Czym są te dolegliwości, jak im zapobiegać, a jak leczyć?

Odciski na stopach: Ucisk + tarcie = pęcherze

Pęcherze najczęściej pojawiają się w pierwszych godzinach chodzenia w nowych butach. Czasem się dziwimy, ponieważ potrafią pojawić się nawet po założeniu zwykłych klapek lub sandałów. Nie ważne jest, jak bardzo zabudowany jest but, ważne, że w pewnym miejscu uciska za bardzo lub jest na tyle luźny, że newralgiczne miejsce na stopie jest ocierane. Pęcherze tworzą się jako reakcja na ucisk i tarcie i są zmianami pod naskórkiem wypełnionymi płynem. Gdy taki pęcherz się przebije powoduje większy ból niż w czasie, gdy się robi. Odsłania bowiem skórę właściwą, co może prowadzić również do zakażenia. Gojenie takiego stanu trwa najczęściej kilka dni. Należy wtedy unikać noszenia obuwia powodującego ocieranie i ucisk. Niezbędne jest wtedy również założenie specjalnego plastra na pęcherze. Zwykłe plastry z opatrunkiem nie spełniają swoich zadań w tym miejscu, nie utrzymują się odpowiednio na skórze oraz nie posiadają odpowiedniej warstwy zabezpieczającej pęcherz przed tarciem, tak jak np. plastry Compeed z technologią hydrokoloidową przyspieszającą gojenie się rany oraz chroniącą ranę przed zabrudzeniami.

Długotrwały ucisk = odciski na stopach

Odciski pojawiają się na stopach na skutek długotrwałego ucisku. Jest to pewnego rodzaju reakcja obronna skóry przed jej uszkodzeniem. Skóra przez długi czas uciskana zaczyna produkować twarde komórki skóry, przez co w tym miejscu pojawia się odcisk. W miejscu najgrubszego miejsca odcisku pojawia się ból. Dolegliwość występuje w miejscu wypukłości kostnej, np. w miejscu ocierania się o siebie dwóch stawów. Istnieje kilka rodzajów odcisków, lecz ich usuwanie zwykle wygląda podobnie. Ważne jest, by zareagować w pierwszym etapie jego powstawania. Pomaga zmiękczenie i starcie odcisku. Można również zastosować plastry z hydrokoloidem (np. Compeed), który zmiękcza i osłania odcisk do czasu jego odpadnięcia.

Odciski na stopach – Zapobieganie pęcherzom i odciskom

W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, jeśli zakładamy nowe buty, które potrzebują czasu, by odpowiednio ułożyć się na stopie, warto zastosować plastry na odciski, zanim same się pojawią. Buty „rozchodzone” nie powinny sprawiać już problemu. Warto jednak utrzymywać stopy w zdrowiu, czyli odpowiednio je nawilżać i usuwać zrogowaciałą skórę, która przyczynia się do powstawiania odcisków oraz pęknięć.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *