Kupujemy mieszkanie – rynek pierwotny
|Kupujemy mieszkanie -decydując się na zakup mieszkania w pierwszej kolejności należy przemyśleć, czy ma to być transakcja na rynku pierwotnym czy wtórnym. Od tej decyzji zależna jest cena i lokalizacja mieszkania, a nawet sama forma zakupu. Celem tego artykułu jest ukazanie najważniejszych zalet i wad, o których warto pamiętać przed podjęciem tak istotnej decyzji, jak zakup mieszkania.
Kupujemy mieszkanie – rynek pierwotny
Na wstępnie wyjaśnijmy, czym jest zakup na rynku pierwotnym. W przypadku takiej transakcji chodzi o zakup nowego mieszkania bezpośrednio od inwestora, którym najczęściej jest firma deweloperska lub spółdzielnia mieszkaniowa. Zakup mieszkania odbywa się często jeszcze przed zakończeniem budowy. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wyboru wielkości i konfiguracji lokalu wśród wielu dostępnych w obrębie danego budynku lub nawet całego osiedla. Jest to jednak wybór oparty przeważnie na wizualizacjach komputerowych i zapewnieniach inwestora, co niesie ze sobą pewne ryzyko w postaci odmiennego efektu końcowego. Trzeba wziąć pod uwagę, że czas od momentu zapłaty do otrzymania mieszkania może okazać się dość długi, ponieważ prace budowlane mogą się przeciągać, co opóźni termin oddania mieszkania do użytku. Znane są również przypadki, kiedy deweloper nie wywiązywał się ze swoich zobowiązań lub po prostu zbankrutował. Z tego powodu warto wcześniej poszukać informacji o danej firmie i sprawdzić już zrealizowane inwestycje.
Kupujemy mieszkanie – lokalizacja
Kolejnym aspektem zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest jego lokalizacja. W przypadku dużych miast, większość inwestycji deweloperskich powstaje na obrzeżach lub nawet w sąsiednich, mniejszych miejscowościach. Znajdą się oczywiście wyjątki, jednak w dużym mieście brakuje po prostu miejsca na takie inwestycje. Z odległej lokalizacji wynika też częsty problem z infrastrukturą – może się okazać, że do nowoczesnego osiedla prowadzi dziurawa i błotnista droga, nie kursują tam autobusy, a w okolicy nie ma sklepów. Są to skrajne przypadki, jednak zawsze warto sprawdzić tego typu elementy, aby później nie zostać zaskoczonym.
Kupujemy mieszkanie – standard
Wielką zaletą nowych inwestycji jest ich wysoki standard i estetyka wykonania. Przy budowie używa się najnowszych technologii budownictwa, a mieszkania wykończone są na wysokim poziomie. Budynki są wyposażone w estetyczne korytarze i klatki schodowe, nowoczesne windy i parkingi podziemne. W przypadku osiedli deweloperskich warto także zwrócić uwagę na pełną infrastrukturę i plan zagospodarowania obiektów – najczęściej są to zamknięte i chronione osiedla, na których można znaleźć spacerowe chodniki z dużą ilością otaczającej zieleni oraz place zabaw dla najmłodszych. Ogrodzone i monitorowane osiedle to także zwiększone bezpieczeństwo dla mieszkańców, ich rodzin i majątków, a to sprawi, że ubezpieczenie mieszkania lub samochodu będzie tańsze, gdyż są to dodatkowe zabezpieczenia zmniejszające poziom ryzyka dla firmy ubezpieczeniowej.
Kupujemy mieszkanie – cena
Jednym z najważniejszych aspektów związanych z wyborem mieszkania na rynku pierwotnym jest cena. Nowe mieszkanie o wysokim standardzie może okazać się drogie, a w dodatku może być oferowane w stanie deweloperskim. Wówczas konieczne będzie uwzględnienie kosztów umeblowania. Jednak wiele firm kusi klientów rozmaitymi rabatami cenowymi lub wykończeniem pod klucz za symboliczną opłatą. Tego typu zakup jest dobrą inwestycją, gdyż mieszkanie w takim standardzie będzie długo utrzymywać swoją wartość rynkową.