Jakie opony zimowe wybrać?

Jakie opony zimowe wybrać
Jakie opony zimowe wybrać

Jakie opony zimowe wybrać? Mimo, że jesień w tym roku jest niezwykle łaskawa i piękna, to jednak z dnia na dzień coraz bliżej nam do zimy. A z nią plucha, gołoledź, śnieg czy błoto pośniegowe. Dlatego już teraz warto zastanowić się jakie opony zimowe wybrać i które będą dla nas optymalne pod kątem użytkowanie/cena/jakość.

Jakie opony zimowe wybrać – możliwości

O tym że wymiana opon na opony zimowe jest niezwykle ważna i potrafi decydować o naszym życiu lub śmierci – pisaliśmy w artykule zmiana opon na zimowe – po co to komu. Dlatego dzisiaj, już nikogo nie będziemy do tego przekonywać. Dzisiaj zajmiemy się wyborem najlepszych opon dla nas w najlepszej cenie. Ale żeby wybrać – trzeba wiedzieć – jakimi możliwościami dysponujemy.

Jakie opony zimowe wybrać – opony zimowe bieżnikowane (nalewki)

Opony zimowe bieżnikowane – są to opony używane wcześniej, na które nałożono nową warstwę bieżnika. Metoda ta pozwala jeździć na tej samej oponie znacznie dłużej – a więc skutecznie chroni środowisko przed dodatkowymi śmieciami i utylizacją. Co w przypadku opon wcale takie łatwe nie jest. Dodatkowo opony zimowe bieżnikowane są znacznie tańsze od opon prosto od producenta. Wynika to z faktu, iż podczas bieżnikowania opony – nie produkujemy jej na nowo. Korzystamy z tego, co już jest. 70-80% opony stanowi jej korpus (fachowo nazywany karkasem), pozostałą część bieżnik – który się zużywa. I to właśnie bieżnik jest wymieniany. Są różne sposoby metody bieżnikowania opony – na zimno i na gorąco. Metoda na gorąco jest znacznie bardziej skomplikowania – więc opony wykonywane w ten sposób są droższe.
Kolejną zaletą opon bieżnikowanych jest znacznie grubszy bieżnik – który chroni przed  aquaplaningiem. Opony zimowe nalewki niestety to nie tylko zalety. Mają tez wady. Jedną z nich jest fakt że korzystamy z opony używanej, więc istnieje większe ryzyko uszkodzenia korpusu opony oraz – że taka opona będzie nam służyć krócej – niż nowa ze sklepu. Opona może zachowywać się gorzej podczas jej użytkowania. Może być głośniejsza, mniej przyczepna, utrudniająca proces kierowania. Ponadto, mimo szeregu badań jakie opony przechodzą przed bieżnikowaniem – faktem jest – że producenci opony tworzą z myślą o jednokrotnym wykorzystaniu.
Dlatego mimo różnicy w cenie, trzeba zastanowić się jak często będziemy jeździli zimą i po jakich drogach. Ponadto nie należy wybierać najtańszych modeli, tylko decydować się na zakup opon zimowych bieżnikowanych od sprawdzonych producentów tego typu opon

Jakie opony zimowe wybrać – opony zimowe nowe

Opony zimowe prosto od producenta. Gdzie i korpus i bieżnik jeszcze pachną świeżością. Oczywiście i tutaj – podobnie jak w przypadku opon bieżnikowanych wiele zależy od producenta danej opony i jakości jej wykonania. Oraz od tego – jak często będziemy jeździć zimą i jakie trasy pokonywać.
Jeśli zdecydujemy się na nowe opony – dobrze przed planowanym zakupem poświecić trochę czasu i sprawdzić jak wypadły podczas testów. I wybrać optymalną dla siebie pod względem cena/jakość.
Często tańsze opony zimowe wcale aż tak bardzo nie odbiegają parametrami od opon znacznie droższych. A już gwarantują lepszą jazdę i krótsza drogę hamowania niż opony letnie czy wielosezonowe.

Jakie opony zimowe wybrać – nowe czy bieżnikowane

Za oponami bieżnikowanymi przemawia ich cena. To tanie opony zimowe, które kupione u sprawdzonego producenta będą służyć nam równie dobrze jak nowe. Jeśli jednak wolimy nie korzystać z rzeczy używanych i podświadomie boimy się o bezpieczeństwo najbliższych – lepiej wybrać opony od producenta. Przy czym – nie kupować ich ze względu na cenę – a wyniki testów które przeszły zimą.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *