Jak udrożnić zapchane rury w mieszkaniu?

zapchane rury
 

Zapchane rury kanalizacyjne to poważny problem, który wymaga natychmiastowej interwencji. Niekoniecznie jednak w takim przypadku należy od razu wzywać hydraulika i płacić za usługę. Można wypróbować domowe sposoby udrażniania rur.

Zapchane rury – miejsce zapchania rury

Do zapchania rur dojść może z wielu powodów. W efekcie woda nie spływa w sedesie, umywalce, wannie, pod prysznicem czy w zlewie. Zdaniem ekspertów, najtrudniejsze do usunięcia są zatory powstałe w kuchniach. Mogą one być bowiem spowodowane osadzaniem się we wnętrzu rur i kolanek tłuszczu oraz resztek jedzenia. Problem powstaje stopniowo, a przyczyniają się do niego występujące na długich poziomach kanalizacyjnych niewielkie spadki lub ich brak. Rura może zapchać się także w łazience – na ogół przyczyną zatoru są włosy, gumki, spinki czy biżuteria. W toalecie problem pojawia się w wyniku zalegania papieru toaletowego, wacików, tamponów lub innych spuszczanych przedmiotów.

Zapchane rury Sposoby na udrażnianie rur

Istnieje wiele sposobów na udrożnienie rur kanalizacyjnych w mieszkaniu. Są one skuteczne, ale tylko w niektórych przypadkach. Na przykład przy zapchanych odpływach najlepiej sprawdzi się zwykła, gumowa przepychaczka wyposażona w drewniany uchwyt. Wystarczy zassać nią odpływ i przyciskać go mocno odciągając to, co w nim zgromadzone.

Spirala czy sprężyna, tj. zwinięty drut stalowy z ostrą końcówką i korbą, to kolejna metoda rozwiązania problemu. Sprężynę należy wprowadzić do zatkanej rury i kręcić korbą, w wyniku czego jest ona wprowadzana coraz głębiej do kanalizacji. W momencie, kiedy ostra końcówka natrafi na przeszkodę, szybko ją rozbije. Jest to właściwe rozwiązanie przy głębiej powstających zatorach.

Łatwym sposobem na przepychanie rur jest wykorzystanie powszechnie dostępnych w sklepach detergentów, takich jak Kret. Występują one w postaci proszku lub płynu, który wlewa się do udrażnianej rury. Z takimi środkami należy postępować zgodnie ze wskazaniami producenta, ponieważ mogą one całkowicie zapchać kanalizację. Trzeba wsypać zalecaną ilość proszku do niedrożnej rury i poczekać na rozpuszczenie zatoru.

Aby usunąć najbardziej uporczywe zatory trzeba wezwać hydraulika, który posłuży się maszyną ciśnieniową. W niektórych, skrajnych przypadkach jedynym rozwiązaniem dla udrożnienia kanalizacji może być wymiana zapchanych rur, ale wiąże się to z poważnym remontem.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *