Drewniane domki narzędziowe
|Gdy nadchodzi lato, nadciągają wielkie porządki w ogrodzie. Trzeba zebrać zalegające pod śniegiem liście, uporządkować krzaki, zasiać nowe warzywa i owoce oraz posadzić nowe krzewy. W ślad za rozpoczęciem ruchu na działce, pojawia się zwykle potrzeba znalezienia wygodnego miejsca, w którym można przechowywać wszystkie potrzebne nam przedmioty.
Domek ogródkowy, w którym można schować rowery, konewki, meble ogrodowe, koce to niesamowita wygoda. Jest tak szczególnie na tych działkach, na których nie ma żadnych innych budynków gospodarczych. Domki ogrodowe, które organizujemy na naszych działkach mają zwykle konstrukcje drewniane. Polacy uwielbiają drewno i klimat, jaki ze sobą niesie. Drewniane wnętrza domków są bardzo przytulne i ciepłe.
Drewniane Domki narzędziowe zapewniają komfort szczególnie na tych działkach,
na których nie ma żadnych zabudowań, fot. Ogrodosfera.pl
Pomysłów na to, skąd wziąć taki domek ogrodowy, jest wiele. Po pierwsze, wielu z nas natychmiast wpada na pomysł, że można sobie taki domek zbudować lub zlecić jego budowę stolarzowi. Często jednak zdarza się, że nie jest to ani najprostsze ani najtańsze rozwiązanie. Sprawa zwykle rozbija się o niezliczoną ilość poprawek, których musi dokonać stolarz tworzący nam domek. Nie wspominając już o sytuacji braku odpowiednich materiałów budowlanych do zbudowania tego rodzaju domku. Zamawiając domek u stolarza, trzeba też liczyć się z koniecznością długiego oczekiwania na wykonanie zlecenia.
Kupno domku drewnianego w gotowej formie jest bezpiecznym, tanim i szybkim sposobem na to, aby na naszej działce stanęła dobrze przygotowana do polskich warunków atmosferycznych konstrukcja, fot. Ogrodosfera
Zdecydowanie szybszym i tańszym rozwiązaniem jest kupno domku gotowego. W tym przypadku również mamy pewność, że drewno będzie dobrze wymierzone, wysuszone i przygotowane do dalszej obróbki. Sklepy sprzedające drewniane domki w gotowej postaci zwykle też dysponują doświadczoną ekipą budowlaną, która potrafi sprawnie i profesjonalnie złożyć taki domek w całość oraz przygotować odpowiedniej jakości podłoże.
Gotowe domki drewniane ogrodowe służące jako narzędziownie mogą przybierać najróżniejsze postacie. Mogą mieć minimalną wielkość 3 lub 4 m2 i być pozbawione okien. Zmieszczą się w nich rowery i poupychane na półkach donice, zabawki dziecięce oraz wszystkie te drobiazgi, które chcielibyśmy przechowywać na działce. Z drugiej strony, domki drewniane narzędziowe mogą też przybierać formę zbliżoną do pełnego domku letniskowego.
Niektóre domki narzędziowe, po dobudowaniu do nich tarasu, mogą służyć również celom rekreacyjnym. Fot. Ogrodosfera
Stawiając na działce domek drewniany o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2, nie musimy ubiegać się o zdobycie pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłosić do miejscowego Urzędu Gminy lub Miasta zgłoszenie o zamiarze zbudowania takiej konstrukcji na działce na miesiąc przed faktem. Jeśli nie otrzymamy protestu ze strony urzędu, wówczas możemy rozpocząć budowę. Tak uproszczona procedura nie obowiązuje w sytuacji, gdy na naszej działce mają się znajdować więcej niż dwa domki budowlane.
Wybierając model domku drewnianego na narzędzia weźmy pod uwagę nasze potrzeby. Po pierwsze, ważna jest wielkość. Nawet jeśli wydaje się nam, że potrzebujemy minimalnej powierzchni, to praktyka pokazuje, że w trakcie użytkowania nabieramy coraz większych potrzeb w zakresie przechowywania. Z biegiem lat zwiększa się ilość gromadzonych na działce przedmiotów i jest tak niemal w każdym przypadku.
Poza tym, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę to, w jaki sposób rozwiązano kwestię doświetlenia wnętrza. Światło dzienne zapewnione przez szerokie okna wydaje się ważne szczególnie tam, gdzie domek narzędziowy ma nam służyć jako miejsce majsterkowania lub pracy nad pielęgnacją roślin. Wszyscy też, bez wyjątku, będą doceniali fakt posiadania w takim domku szerokich, podwójnych drzwi. Przydatna też będzie drewutnia lub inne dodatkowe zadaszenie, pod którym będziemy mogli na szybko odstawić rower lub gdzie będziemy mogli przechowywać drewno kominkowe.
Szerokie, najlepiej podwójne drzwi to duża zaleta domku narzędziowego fot. Ogrodosfera.pl
Domek z drewna powinien znaleźć się w takim miejscu na naszej działce, do którego będziemy mieli łatwy dostęp. Jednocześnie nie powinno być to miejsce maksymalnie wyeksponowane na wiatr i słońce. Drewno bowiem jest materiałem żywym. Niezależnie od jakości użytego impregnatu: pracuje. Rozchodzi się pod wpływem długotrwale działającej wilgoci, wypacza po długim bytowaniu na pełnym słońcu. Szukając odpowiedniego miejsca na domek na działce, należy także wziąć pod uwagę przepisy. Mówią one jasno o tym, jaka powinna zostać zachowana odległość między domkiem a ogrodzeniem lub budynkiem zlokalizowanym na sąsiedniej działce.
Wymiary niektórych domków narzędziowych z drewna są na tyle pokaźne, że możliwe jest urządzenie wewnątrz dwóch pomieszczeń. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które poza domkiem narzędziowym nie mają na działce żadnego innego miejsca, w którym można przenocować lub zwyczajnie odpocząć od wakacyjnych upałów. Wówczas dobrze jest wygospodarować w takim domku dwie strefy. Jedna z nich byłaby przeznaczona do celów rekreacyjnych, w drugiej natomiast może znajdować się pomieszczenie gospodarcze, przeznaczone do składowania narzędzi, rowerów oraz mebli potrzebnych w ogródku.
Sprawdź, jak wygląda montaż domku plastikowego na filmie: