Zalane mieszkanie – co teraz?
|Zalane mieszkanie do najprzyjemniejszych wydarzeń w naszym życiu nie należy. Wchodzimy do domu i okazuje się, że podłoga pływa, z sufitu kapie woda, a ściany zmieniły kolor i mają konsystencję galarety od lejącej się wody. Co robić – gdy taki wypadek nam się przydarzy? O czym pamiętać – by zminimalizować skutki zalania mieszkania i nie dołożyć do kolekcji kolejnych zniszczeń, których tak naprawdę mogliśmy uniknąć
Zalane mieszkanie – odłącz prąd i wodę w mieszkaniu
Ten krok nie tylko uchroni Cię przed dalszymi stratami w mieszkaniu, ale również może uratować Twoje życie. Nie wiesz, czy lejąca się woda – nie uszkodziła instalacji elektrycznej. Dlatego najlepiej nie ryzykować i od razu odciąć zasilanie prądu w domu. To samo z wodą. Być może masz do czynienia z pęknięciem rury lub uszkodzeniem któregoś zaworu w domu. Dlatego od razu warto nie dopuścić do dopływu nowych litrów wody do mieszkania. A zamknięcie zaworów to często najszybszy i najskuteczniejszy sposób.
Zalanie mieszkania – znajdź źródło problemu
Gdy już odłączyłeś media – poszukaj usterki, która spowodowała zalanie Twojego mieszkania. Być może pływające mieszkanie wynika z usterki lub awarii u sąsiada wyżej. W takiej sytuacji warto się z nim skontaktować i uzmysłowić mu – że ma awarię. W wyniku której zalało nam mieszkanie. Wbrew pozorom dość często zdarza się, ze sąsiad o niczym nie wie.
Zalanie mieszkania – zbierz materiał dowodowy szkody
Zanim zaczniesz usuwać skutki zalania mieszkania – pamiętaj o zebraniu odpowiedniego materiału dowodowego. Jest to szczególnie ważne – gdy Twoje mieszkanie jest ubezpieczone lub w sytuacji, gdy to właśnie Ty padłaś ofiarą zalania przez sąsiada. W tym celu najlepiej jest zrobić zdjęcia lub nagrać filmy, na których widać będzie ogrom poniesionych przez nas strat. W tym momencie warto także skontaktować się z ubezpieczycielem – aby dowiedzieć się jakie dokumenty musimy zebrać – by móc ubiegać się o odszkodowanie. W przypadku zalania przez sąsiada będziemy potrzebowali odpowiedniego protokołu strat. W protokole tym powinien znajdować się spis zniszczonych rzeczy wraz ze stopniem uszkodzenia. Opis powinien być bardzo dokładny – powinny znajdować się w nim na przykład wymiary zacieków czy rodzaj użytej farby na ścianach i suficie.
Zalanie mieszkania – czas na porządki
Gdy już zebrałaś niezbędny materiał dowodowy – czas na uporanie się ze skutkami zalanego mieszkania. Możliwe – że same sprzątanie nie wystarczy – i będziesz musiała poszukać kogoś do osuszania ścian po zalaniu. Postaraj się także nie wyrzucać zniszczonych sprzętów. Możliwe – że rzeczoznawca z firmy ubezpieczeniowej sam będzie chciał ocenić ich stan.
Zalanie mieszkania – podsumowanie
W tej niekomfortowej sytuacji nie trać głowy i pamiętaj o najważniejszym. Zebraniu materiału dowodowego – który da Ci możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Czasu już nie cofniesz, jednak jesteś jeszcze w stanie otrzymać zwrot kosztów za poniesione straty. O ile to wcześniej udowodnisz i udokumentujesz.