Święta za pasem – co kupić najbliższym?

Święta za pasem
 

Święta za pasem – z tego powodu przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia warto rozpocząć nawet przed grudniem. Zapobiegliwi konsumenci przede wszystkim gromadzą wcześniej prezenty dla swoich najbliższych, aby móc kupić im to, co naprawdę chcieliby zobaczyć pod świąteczną choinką. Jakie prezenty kupują Polacy i jak wypadają na tle innych nacji na świecie, jeśli chodzi o pomysły na prezenty świąteczne?

Święta za pasem – Badanie Ferratum Bank

Jak co roku, również pod koniec 2015 roku Ferratum Bank zapytał mieszkańców 21 krajów w Europie, jak przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce przepytano przedstawicieli 600 gospodarstw domowych. Łącznie organizator badania uzyskał odpowiedzi na temat przygotowań świątecznych od 14 205 respondentów.

W Polsce 22,2 proc. dochodu miesięcznego przeznaczane jest na organizację Świąt Bożego Narodzenia, w tym na prezenty. Najwięcej wydają mieszkańcy Wielkiej Brytanii – 38,5 proc. wynagrodzenia. Średnia dla wszystkich 21 krajów wynosi 23 proc. Większość środków przeznaczamy na zakup prezentów dla bliskich – połowa ankietowanych wydaje na ten cel połowę pieniędzy, z których organizuje święta. 45 proc. środków przeznaczamy na dania i napoje na świąteczny stół.

Najpopularniejsze prezenty

Jakie pomysły na prezenty świąteczne mają mieszkańcy Polski, a jakie osoby w innych europejskich krajach? Otóż w Polsce najczęściej pod choinką znajdujemy kosmetyki (28,2 proc. wskazań), na drugim miejscu są zabawki i gry (26,1 proc.), a na trzecim słodycze (14,1 proc. odpowiedzi).

W Estonii najbardziej popularne w charakterze prezentów świątecznych są książki i alkohole, zaś w Rumunii zabawki i gry oraz słodycze. W Czechach na pierwszym miejscu wyraźnie odznaczają się zabawki i gry, a na drugim kosmetyki. Podobnie wygląda to w Niemczech, z tym że na drugiej pozycji znalazły się książki.

W 2015 roku respondenci w badaniu Ferratum Bank wypowiadali się, że na ogół kupują bliskim kosmetyki (40 proc. odpowiedzi), zabawki (35 proc.), ubrania (30 proc.) lub słodycze (19 proc.). Inne pomysły na prezenty świąteczne takie jak instrumenty muzyczne, wycieczki, sprzęt sportowy, alkohole czy przybory kuchenne cieszą się mniejszym zainteresowaniem wśród kupujących w Europie.

Coraz częściej inwestujemy za to w „dobre samopoczucie” i w emocjonalne prezenty dla członków swoich rodzin. Kupujemy bony do SPA, vouchery na jazdę szybkim samochodem czy lot awionetką. Można zafundować swoim rodzicom romantyczny weekend w hotelu, a narzeczonej kupić karnet na lekcje tańca. Możliwości jest bardzo wiele, ale trzeba wiedzieć, z czego tak naprawdę ucieszą się nasi bliscy. Tylko wtedy prezent okaże się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *