Spłaciłaś kredyt przed czasem? Należy Ci się zwrot prowizji

Spłaciłaś kredyt przed czasem

Spłaciłaś kredyt przed czasem – brawo Ty. Zapłaciłaś znacznie mniejsze odsetki, niż bank Ci wyliczył zgodnie z harmonogramem spłaty rat kredytu. Jednak to nie koniec dobrych wiadomości – w takiej sytuacji należy Ci się także zwrot prowizji bankowej.

Spłaciłaś kredyt przed czasem – na jakie korzyści możesz liczyć?

Pewnie każda z nas miała przynajmniej raz zaciągnięty kredyt. Z tego powodu jako potencjalny kredytobiorca zdajesz sobie sprawę, że bank – wraz z udzieleniem kredytu nalicza dodatkowe opłaty. Nie jest to tylko dodatkowe oprocentowanie za możliwość pożyczenia pieniędzy od banku. Dochodzi nam równie często opłata za ubezpieczenie oraz prowizja za udzielenie kredytu. Obie te kwoty znacząco zwiększają ilość pieniędzy, które musimy oddać bankom w każdej racie. Jednak – nie zawsze tak musi być – szczególnie, gdy spłaciłaś kredyt przed czasem.

Spłaciłaś kredyt przed czasem  – powinnaś dostać zwrot prowizji od banku

Zgodnie z artykułem 49 ustawy o kredycie konsumenckim, która weszła w życie 18 grudnia 2011 roku – każda osoba, która spłaciła kredyt przed czasem – powinna otrzymać zwrot prowizji. Zwrot w wysokości proporcjonalnej do okresu pozostającego do spłaty, o jaki wcześniej klient spłacił kredyt. Na tym stanowisku stoi także Rzecznik Ochrony Praw Konsumenta. Jednak banki już tak skore do przestrzegania przepisów nie są. Mimo, że w wyżej wymienionym artykule ustawy zapis nie pozostawia żadnych wątpliwości – banki bronią się jak mogą przed zwrotem części pobranej prowizji. Tym bardziej, że w wielu przypadkach kwoty prowizji są bardzo wysokie.

Spłaciłaś kredyt przed czasem – co zrobić – gdy bank nie chce oddać części prowizji

Zwykle historia zaczyna się w następujący sposób.
  • Spłacasz kredyt
  • Piszesz do banku o zwrot prowizji
  • Bank odpisuje – że nie zgadza się na Twoją prośbę i prowizji nie odda.
  • Jeśli oddaje – masz szczęście i naprawdę dobry bank wybrałaś. Uczciwy, a o to naprawdę ciężko
  • Piszesz do Rzecznika praw konsumenta, Samcika i kogo tylko jeszcze chcesz, kto uważasz, że może Ci pomóc.
  • Po kilku interwencjach – masz dwie możliwości. Albo zrezygnować ze zwrotu, albo wystąpić na drogę sądową.
  • Jeśli kwota zwrotu jest znacząca – proponuję to drugie wyjście. Jeśli nie masz czasu na samodzielne zakładanie spraw i wynajmowanie prawników – z pomocą przyjdą Ci prawnicy prowadzący stronę zwrotyprowizji.pl Specjalizują się w odzyskiwaniu zwrotów prowizji, których bank nie chce oddać dobrowolnie. Zanim pożegnasz się z wszelką nadzieją na odzyskanie swoich pieniędzy – warto wcześniej skontaktować się z nimi i porozmawiać. To nic nie kosztuje – a może zmienić bieg sprawy i sposób postępowania banków.
One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *