Pożyczka – 5 kwestii, które powinnaś rozważyć przed wzięciem pożyczki

pozyczka

Pożyczka – jej wzięcie bywa łatwe i szybkie, ale jej konsekwencje pozostaną z nami na długo. Właśnie dlatego przed zrobieniem tak poważnego, finansowego kroku, trzeba wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii.

Kondycja domowego budżetu

To podstawowe zagadnienie – w pierwszej kolejności zastanów się, czy domowy budżet zniesie dodatkowe obciążenie ratą pożyczki. Tę oczywiście można zmniejszyć przedłużając okres spłaty, choć to również sytuacja daleka od ideału. Maksymalną wysokość raty ustal po obliczeniu stałych i koniecznych wydatków i odjęciu ich do kwoty, którą dysponujesz w każdym miesiącu. Pieniądze, które pozostaną, możesz przeznaczyć na spłatę, choć dla pewności ustal ratę na poziomie maksymalnie 80 proc. tej kwoty.

Pożyczka z banku czy firmy?

W tym wypadku wybór zależy od kwoty, której potrzebujesz. Powyżej 10 tysięcy złotych najlepiej zwrócić się do banku, ale gdy chcemy pożyczyć mniej, w grę wchodzą również firmy pożyczkowe. Przy staraniu się o pożyczkę bankową trzeba przedłożyć dodatkowe dokumenty, co nie jest konieczne, jeśli korzystamy z usług firmy pożyczkowej. W drugim wypadku zobowiązanie można zaciągnąć przez internet i otrzymać pieniądze nawet tego samego dnia, co zazwyczaj nie jest możliwe, jeśli decydujemy się na bank. Ostateczny wybór powinien zależeć od warunków, na których przyznawana jest pożyczka.

Krótki kontra długi okres spłaty

Długi okres spłaty to z jednej strony mniejsze raty, ale z drugiej długotrwałe obciążenie, które może uniemożliwić wzięcie kolejnego, gdy pojawi się kolejna potrzeba. Biorąc pożyczkę na krótki okres spłacamy ją szybciej, ale w większych ratach, co z kolei może być zbyt dużym obciążeniem finansowym, choć szybkie pozbycie się problemu to ewidentny plus. Krótszy okres spłaty zawsze jest wygodniejszy, ale zanim podejmiesz decyzję, przeanalizuj domowe finanse i sprawdź, czy stać Cię na szybkie uregulowanie rat.

Całkowity koszt zobowiązania

Pożyczkodawcy niechętnie mówią o oprocentowaniu, a ono jest kluczowe dla ustalenia, ile pieniędzy faktycznie musimy oddać. Warto pamiętać, że na całkowity koszt zobowiązania wskazuje RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, obejmująca oprocentowanie nominalne i inne opłaty. Zazwyczaj dłuższy okres spłaty oznacza wyższe koszty pożyczki, które jednak nieco łatwiej ukryć przy większej liczbie rat. Warto jednak pamiętać, że korzystając z usług danej firmy po raz pierwszy, możemy liczyć na promocje i bonusy. Firmy pożyczkowe coraz częściej udzielają pierwszego zobowiązania całkowicie za darmo, co oznacza, że oddajemy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy

Czy pożyczka to jedyne wyjście?

Pożyczka to często najprostsze rozwiązanie w razie nagłej potrzeby, ale powinniśmy po nią sięgać wyłącznie w razie konieczności. Jeśli czas nie nagli, lepiej rozważyć zaoszczędzenie pieniędzy na upatrzony cel, dzięki czemu unikniemy kosztownego oprocentowania.

Porady pożyczkowe powstały we współpracy z ekspertami Banku Ferratum, specjalisty w dziedzinie zobowiązań krótko- i długoterminowych, działającego w 19 krajach.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *