Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Wyprawa rowerowa - sprawdź swój rower

Od tego jaki typ roweru wybierzesz na taką wycieczkę, czy też jakimi rowerami dysponuje Twoja rodzina - ważniejsze jest sprawdzenie czy rower jest sprawny i działa bez zarzutów. Na jednodniową wycieczkę rowerową sprawdzi się każdy typ roweru - czy to rower miejski czy góral czy też rower trekkingowy. Dobrze jest upewnić się czy wszystkie dętki są całe i nie ucieka z nich powietrze. Warto sprawdzić czy przerzutki także działają bez zarzutu. Jeśli odkryjesz jakiś mankament z którym nie możesz sobie poradzić - udaj się do serwisu rowerowego. Taka wizyta uchroni Cię przed niepotrzebnym stresem podczas wyprawy rowerowej.

Wyprawa rowerowa - ustal trasę

Zamiast sposobu - jadę gdzie mnie oczy poniosą - polecamy ustalić wcześniej gdzie chcecie pojechać i jakie tereny zwiedzić. Oraz jaką trasą tam dotrzecie. Lepiej wybrać taki cel podróży do którego prowadzą ścieżki rowerowe lub polne drogi, niż jechać poboczem drogi wojewódzkiej. Tysiące przejeżdżających obok samochodów raczej nie poprawi Twojego humoru oraz nie zapewni relaksu na łonie natury. Ważne jest też sprawdzenie wcześniej, ile kilometrów przejedziecie do wybranego miejsca. Jeśli jedziesz sam lub z grupa znajomych i to bez przygotowania fizycznego - trasa do 40 km jest optymalna. Powyżej - możesz mieć porządne zakwasy następnego dnia. Jeśli jednak wycieczkę planujesz całą rodziną - z małymi dziećmi - warto na pierwszych kilka tras zmniejszyć ilość kilometrów do przejechania. Jęczące i płaczące dziecko przez większość drogi nie wpłynie zbyt dobrze na Twój układ nerwowy.

Wyprawa rowerowa - niezbędne wyposażenie

Nawet do jednodniowej wyprawy rowerowej warto się odpowiednio przygotować. Oczywiście nie przesadzając w żadną ze stron. Warto mieć ze sobą pompkę, coś do jedzenia i picia i lekką kurtkę. Dobrze jest mieć przy sobie chociaż zestaw naprawczy do dętek. Zestaw do naprawy łańcucha może być już przesadą - szczególnie gdy nie umiesz się nim posługiwać. Innym pomysłem jest użycie -zamiast zapasowej dętki - odpowiedniego slime - który zapewni szczelność dętce oraz zabezpieczy przed ewentualnym niewielkim przebiciem opony. Jeśli chcesz częściej jeździć na jednodniowe wyprawy rowerowe - warto rozpatrzyć taką opcję. Oraz kupno np. sakwy bagażowej na bagażnik. W trasie jest znacznie wygodniejsza od plecaka.
Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem rowerowym rowertak.pl